علمی

آغاز جهان

عکسهای جیمزوب و راز پیدایش جهان

آغاز جهان:

طبق قولهایی که ناسا داده است قرار بر این است که مقارن با ۲۱ تیر ۱۴۰۱ اولین تصویر کیهان مربوط به ۱۳/۷ میلیارد سال قبل که توسط تلسکوپ جیمزوب برداشته شده است منتشرشود.ناسا اخیرا عکسی آزمایشی از لحظات اولیه تشکیل کیهان(۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ) انتشار داده و مدعی ست دانشمندان با دیدن آن به گریه افتاده اند!.

تصویر آزمایشی جیمزوب از کیهان در بدو تشکیل آن

اینکه این عکس پردازشی رنگ شده ،حاوی چه جزئیات و اطلاعات ذیقیمت علمی ست که دانشمندان را به چنین واکنشی وادار کرده شاید بدلیل نداشتن دانش کیهان شناختی از حیطه تصورمان خارج باشد.ولی آنچه مسلم است اینکه دستیابی به تکنولوژی که بتواند ۱۳/۷ میلیارد سال عقب برود واز اجسام، مشخصا ستارگان وسیاراتی که دیگر وجود خارجی ندارند اطلاعات اخذ کند و 1/5 میلیون کیلومتر آنطرفتر در اختیار بشر امروزی قرار دهد جای تامل و تفکر فراوان دارد.

ایا واقعا کرات دیگر و موجودات دیگر شبیه انسان یا مشابه او در گذشته یا حتی حال حاضر در کیهان وجود داشته و دارند؟.همانگونه که انسانها به جد ،تشنه یافتن آنانند،ایا آنها هم بدنبال یافتن ما هستند؟. اگر چنانچه این یافتن محقق شود نحوه تعامل این موجودات با همدیگر چگونه خواهد بود؟.اینکه وجود زندگی بر پایه عناصر غیرکربن( زندگی که برپایه عنصر کربن ناشی از بیگ بنگ نباشد و پایه آنرا عناصر غیرکربنی دیگری شکل دهند) وجود دارد؟. اگر بله ،آن موجودات و آن زندگی چگونه هستند. محل زندگی آنها کجاست؟. جهان موازی یعنی چه؟. اصلا جهان قبل از بیگ بنگ،چگونه بوده است؟. وهزاران هزار سوال از این نوع، مواردی ست که ذهن انسانها را به دانستن پاسخ آنها قلقلک میدهد.

تلاش برای یافتن منشا حیات

یافتن منشا حیات و مبدا پیدایش جهان و انسان،از جمله سوالاتی ست که بشر از بدو کسب شعور،بدنبال یافتن پاسخش بوده است.حالا بیصبرانه منتظریم تا تاریخ موعود ۲۱ تیرفرابرسد.اطلاعات بیشتری از کیهان توسط دانشمندان برای ساکنان کره خاکی تبیین و تشریح شود .شاید اولین عکسهای واقعی تلکسکوپ جیمز وب نتواند به همه سوالات بشر در خصوص منشا و مبدا پیدایش جهان پاسخ دهد ولی حتما قادر خواهد بود دریچه ایی نو در ذهن او باز کرده و اطلاعاتی  تازه از هستی در اختیار بشر قرار دهد.اطلاعاتی که شاید کمک کند بهتر بفهمیم:

ز کجا آمده ام ، آمدنم بهر چه بود؟
به کجا میروم آخر ننمایی وطنم!.

پارس گیلدا

آغاز جهان

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا