اجتماعی

اقتصاد برق

اقتصاد برق:

نمودار بالا را در جایی دیدم.نمیدانم تا چه اندازه معتبرومربوط به چه سالی هست؟.اگر فرض را بر درست بودن آن بگذاریم نشان میدهد که تنها حدودا سه درصد از برق تولیدی ایران صادر میشود. ولی همین سه درصد نزدیک به چهل درصد درآمد شرکت توانیررا تامین میکند.سرمایه گذاری در بخش نیروگاه سازی با رفع انحصار ساخت نیروگاه و تسهیل ورود بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه و رفع موانع سرمایه گذاری در این بخش و در نتیجه ایجاد فضای رقابتی آزاد، هم میتواند قیمت تمام شده برق را کاهش دهد( یا لااقل کنترل نماید )ومهمتر اینکه میتواند منجر به رفع کامل نیازهای داخل وصدور بیش از پیش برق شده و ارزآوری مناسبی به همراه داشته باشد.

اگر به مقوله برق بعنوان یک کالای ارزشمند نگاه کنیم آنوقت متوجه خواهیم شد که نگاه توسعه محور به اقتصاد برق و دیپلماسی برق با توجه به نیاز کشورهای منطقه و پتانسیل بالقوه موجود در داخل کشور ،به تنهایی قادر است که ایران را حتی در کوتاه مدت به یک قطب محوری اقتصاد در منطقه تبدیل کند بطوریکه در تحکیم روابط باهمسایگان وارتقا امنیت ملی پایدار هم تاثیرگذار باشد.رویایی که فعلا فقط باید به آن فکر کنیم !.

پارس گیلدا

اقتصاد برق

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا