گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

روستای دارستان،بخش مرکزی شهرستان رودبار

روستای دارستان،بخش مرکزی شهرستان رودبار
روستای دارستان از جمله روستاهای بخش مرکزی شهرستان رودبار است که موضوع برنامه پیمایش مورخ ۶-۱۱-۹۱ ما بود،ورودی این روستا از روستای لویه هست که تابلوی آن در جاده قدیم رشت به رودبار و حدود ۵۰۰ متر مانده به رودبار در حاشیه جاده نصب شده است.با گامهای متوسط با سه ساعت پیاده روی میتوان به روستا رسید والبته با ماشین حتماً کمتر، که ما تجربه نکرده ایم.
روستاییست ییلاقی در ذیل ارتفاعات نارنجکل وبه فاصله حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا به ظاهر متروکه ولی در حال ساخت آنهم به شیوه مدرن.گویا ویلا سازی حتی آپارتمان سازی توسط شهروندان دیگر شهرها و بیشترتهرانی و….

روستایست که دارای برق ولوله کشی آب چشمه است وانتن دهی تلفن همراه در آن به راحتی صورت میگیرد.دارای جاده نیمه اسفالته وبه قول معروف شُسته رُفته با حد اقل دست انداز هاست.این روستا دارای امکانات ورزشی سنتی( زورخانه) بوده ودرخت گردوی کهنسال وزیبای آن در مبدا ورودی روستا خوشامد گوی مقدم تازه واردان است… !
از دیگر موارد دیدنی در مسیر ورود به این روستا مقبره های نیمه ویران حاشیه جاده منتهی به این روستاست که سنگ قبرها و درون گورها کاملاً هویداست که گروهی معتقدند به هنگام احداث جاده به شکل موصوف در آمده و عده ایی دیگر نظر دیگری دارند دال بر تلاش برای یافتن زیر خاکی که البته کند وکاوهای دیگر در دیگر نقاط حاشیه جاده ونیز دیوار نوشته های موجود در روستای لویه(که قبل از آن واقع شده) مبنی بر تبلیغ فروش دستگاههای فلز یاب و…. نظر دوم را بیشتر تقویت میکند،از دیگر مناظر دیدنی و زیبای این روستا رنگ خاک بخشی از اراضی نزدیک به روستاست که در زیر نور آفتاب به رنگ بنفش میزند و مبین مواد خاص تشکیل دهنده آن میباشد که با جاهای دیگر تفاوت دارد….
در نزدیکی این روستای ییلاقی ، وقتی به دورنمای آن خیره میشوی در سمت راست قله با عظمت و سفید پوش درفک و به فاصله اندکی (البته فاصله هوایی از آن) قله پوشیده از برف آسمانسرا وتوربینهای بادی آن در پهنه بیکران آسمان جلوه گری میکند که در یک هوای صاف وآسمان آبی ، منظره وزیبا و بینظیر و فرصتی مغتنم است برای کسانیکه که دوستدار هنر عکاسی وعکسبرداری از طبیعت هستند….
وجود ویلاهای ساخته شده و در حال ساخت در دامنه کوه در این روستا بیانگر آن است که در فصل گرم سال باید بسیار شلوغ وپذیرای میهمانان گرما دیده و گرما زده ویلا دار باشد،روستای نیمه مخروبه وقدیمی دارستان با ساخت وسازهای جدید خود میرود به روستا شهری تبدیل شود مثل بسیاری دیگر از روستاهای شمال که امروزه نه رنگ وبوی روستا دارند و نه حال وهوای شهر وباید برای انها اسم دیگری یافت…..!!
نفرات از راست:اینجانب-اقای رهبردوست وآقای محمدی
پارس گیلدا
روستای دارستان،بخش مرکزی شهرستان رودبار
حتما مطالعه کنید
قله گدوک
پی سی اسکریپت
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا