امثال و حکم

از ایمانش مپرسید

از ایمانش مپرسید:

 هر کس که در اين سرا درآيد نانش دهيد و از ايمانش مپرسيد. چه آنکس که بدرگاه باري تعالي به جان ارزد، البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد.
ابوالحسن خرقاني

پارس گیلدا

مسلک عُرفا یک مسلک ایده ئولوژی آمیخته با عشق است.عارف برخلاف عالم که با کلاس ومدرسه وآموزش وتلقین وتقلید به نوعی از باور میرسد از راه عشق و مکنونات قلبی به باور وایمان عمیق دست پیدا میکند .در باورهای علمی وتقلیدی معجون زور واجبار وجود دارد. حال انکه در باورهای قلبی وعاشقانه جوهره عشق وایثار ودل یافت میشود.در باورهایی که با علم به آن دست پیدا میکنیم پس از حصول بلوغ عقلی وسنی میتوانیم متناسب با پیشرفتها در آنچه که قبلا باور داشته ایم تردید وتشکیک کنیم وراه رفته را اصلاح کنیم ولی در باورهای قلبی که عاشقانه به آن دست یافته ایم برگشت نخواهیم کرد چرا که وقتی عشق را برگزیده ایم دیگر او حرف آخر را خواهد زد.

آنچه که ابوالحسن خرقانی این عارفی نامی قرن چهارم ه-ق به آن اشاره میکند در مُخلیه یک عالم دینی نمی گنجد چرا در ذهن عالم دینی مرزبندی ها و خط قرمزها بر اساس نوع باور او به خداست.اگر نوع باور بعبارتی دین باورمند متفاوت باشد مورد تائید عالم دینی نیست.حال آنکه در باور عُرفا که ضمنا دیندار هم هستند حرف نهایی را عشق میزند و مرام ومسلک سبب ایجاد جدایی بین انسانها نمیشود وای بسا این شیوه و روش سبب گردد که مسلکشان محوریت بیشتر وبهتری پیدا کند.

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا