علمی

استیفن،فرازمینی که زمینی شد…!

استیفن،فرازمینی که زمینی شد…!
هشتم ژانویه ،سالروز تولد کسی است که نامش در تاریخ زمینی‌ها ماندگار شد. «استیون هاوکینگ» یکی از بزرگترین رباضیدانها و فیزیکدانهایی است که زمینی های این عصر، افتخار همدورانی با او را داشته اند. در همه بیوگرافیهای موجود از این دانشمند متولد سال ۱۹۴۲ (میلادی ) روی اینکه دقیقا ۳۰۰ سال پس از گالیله در آکسفورد به دنیا آمده تأکید شده است.
شاید برای شما،، هم‌سیاره‌ای‌ها،، هم مثل همه جالب باشد که بدانید حوزه تخصصی این نظریه‌پرداز بزرگ «کیهان شناسی» (Cosmology) و فرایندهای مربوط به آشفتگیهای فضا- زمان است . شاید باور نکنید ولی زمینی‌ها نمی‌دانستند «تابش سیاهچاله» چیست و کشف این پدیده یکی از بزرگترین افتخارات کارنامه استیون محسوب می‌شود.
کرسی ریاضی لوکاسیون دانشگاه کمبریج که استیون هاوکینگ در اختیار گرفت متعلق به آیزاک نیوتن بود! شاید به همین دلیل او را بعد از آلبرت اینشتین، بزرگترین دانشمند در حوزه ی فیزیک و ریاضی می دانند. ولی این همه‌چیز در مورد وی نیست. حتی افتخار نویسندگی پرفروش‌ترین کتاب علمی عامه پسند دنیا،«تاریخچه مختصر زمان»، هم دلیل اصلی شهرت و محبوبیت استیون نیست.
نکته غیرقابل باوری که باعث خواهد شد زمینی‌های همه اعصار ،استیون هاوکینگ را از یاد نبرند این است که به جز عضلات داخلی، یعنی قلب، دستگاه گوارشی و ریه که خودبخود کار می‌کنند قادر به حرکت دادن هیچ عضوی از بدنش نبودالبته چشمانش میدید!!
یعنی کسی که از ۲۱ سالگی همه انتظار مرگش را می‌کشیدند قلمروی فضارا کشف کرد.سی سال حتی توانایی سخن گفتن هم نداشت وفقط یک کامپیوتر ۳۰۰۰ کلمه‌ای این وظیفه را به جایش انجام می‌داد.
طبق معمول باز هم مورد عجیبی وجود دارد که خيليها از درکش عاجزند. وقتی استیون در بیست و یک سالگی مبتلا به بیماری ALS شد و پزشکان از روی تجربه سایر بیماران مشابه معتقد بودند در خوشبینانه‌ترین حالت تنها دو سه سال دیگر زنده می‌ماند «جین وایلد» دختری که عاشق هوش و شخصیت استیون بود و در این مدت همیشه به وی سر می‌زد در اواخر همین مهلت زمانی ،فداکارانه با وی ازدوج کرد، در صورتی که استیون حتی هنوز سرشناس هم نبود. ولی ۲۶ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۱ وقتی استیون در کمال ناباوری همچنان نمی‌مُرد و با اینکه روز بروز معلول‌تر شده بود قله‌های علمی را فتح کرده بود وی را در اوج شهرت (و لابد توانایی مالی زیاد) به علت ناتوانی جسمی بیش از حد ترک کرد تا استیون هاکینگ با یکی از پرستارانش به نام الن میسون ازدواج کند…..
“هاوكينگ نمونه بارز ونماد عيني اين جمله معروف است كه اگر يك معلول قهرمان دو ماراتن نشود مشكل از خودش هست…..”
استیفن ۷۶ سال زیست و با جسم به ظاهر معلولش شاید چندین قرن جامعه بشریت را به جلو برد و ذهن بسیاری را در ارتباط با مبدا پیدایش جهان هستی روشن کرد.
براستی او فرازمینی بود که زمینی شد..!
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا