امثال و حکم

اندیشه،تقلید،تجربه

سخنی گُهربار منتسب به کنفسیوس

اندیشه،تقلید،تجربه:

انسانها همواره در زندگی سه راه در پیش رو دارند:

اول از اندیشه میگذرد و این والاترین است!

دوم از تقلید میگذردواین آسانترین است..!

سوم از تجربه میگذرد و این تلخترین است..!

کنفسیوس

پارس گیلدا

این سخن منتسب به کنفسیوس بسیار قابل تامل است.انسانها در طول زندگی خود و در مسیرهایی که برای رسیدن به اهداف خود تعیین میکنند گاهی اشتباه میکنند.هزینه این نوع اشتباهات بعضا بسیار بالاست بطوریکه اگر توسط حکام ذیربط در رابطه با اداره امور جوامع باشد میتواند منجر به تحمیل هزینه ای گزاف و غیرقابل جبران بر گُرده جمعی مردمان جامعه شود.همچنین در دراز مدت این نوع سیاستهای غلط قادر است ملتی ثروتمند را فقیر و از پیشرفت و توسعه پایدار باز دارد.

نیز از آنجائیکه نوعا بشر راحت طلب است و جهت اندیشیدن نیازمند مطالعه کردن و تعامل با دیگران حتی مخالفان است تا بلکه سیاستهای راهبردی اصلح را بر گزیند لذا برخی که در اقلیت هم نیستند تقلید بر میگزینند وبه تقلید کورکورانه از گفته های دیگران اکتفا کرده و خود را از هرگونه تلاشی جهت اندیشه مبری و بی نیاز میبینند.

صحیحتر و عقلایی تر آن است که چه در اداره امور زندگی شخصی ویا اجتماعی از تجارب دیگران و گذشته پند و عبرت گرفته و با اندیشه وتدبیر وتعقل راهبردها را با خرد جمعی طراحی و پیگیری نمائیم.

مطالب بیشتر

 

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا