امثال و حکم

انهدام تمدنها

ملزومات نابودی تمدنها

انهدام تمدنها:

برای انهدام یک تمدن سه چیز نیاز است:

۱-خانواده

۲-نظام آموزشی

۳-الگوها

برای اولی منزلت زن را باید شکست،برای دومی منزلت معلم وبرای سومی منزلت اسطوره ها و الگوها را…!

جبران خلیل جبران

پارس گیلدا

تمدنها نیز مثل عمر آدمها اوج و حضیض بعبارتی فراز و فرود دارند.همانگونه که آدمها با مراقبتهای بهداشتی و تغذیه مناسب و ورزش میتوانند فقط چند سالی در افزایش عمرشان نقش داشته باشند تمدنها نیز در صورت رعایت همه استانداردها به هرحال تا اندازه ایی میتوانند به درازا بکشند.در نهایت از بین خواهند رفت.تاریخ تا آلان چنین گفته بعد از این را نمیدانیم و نمیتوانیم قضاوت نمائیم.

شاید با مطالعه استمرار حاکمیت نظامهای دمکراسی در برخی از کشورهای توسعه یافته، بتوان قضاوتی دیگر در مورد بقای تمدنها نمود.ولی زمان این قضاوت فعلا فرا نرسیده است.آنچه مسلم است تا آلان چیزی بغیر ازآنچه که در بالا گفته شد ندیده ایم.شاید دلیلش در همین سه جمله ایی باشد که جبران خلیل جبران در بالا گفته است.هر سه مقوله ایی که جبران ذکر کرد در طول تاریخ مورد ظلم وبی مهری بوده اند.

فراز و فرود تمدنها

زنان در واقع مادران در خانواده و سپس در اجتماع همواره مورد تحقیر واقع شدند.در نتیجه فرزندان زبون وناتوانی تربیت کردند.نظامهای آموزشی را رژیمهای سیاسی آغشته به سیاست کردند.در نتیجه آموزش از اهداف خود فاصله گرفت وآنچه که تربیت کرد نه تنها متخصص نخبه کارآمد نبوده بلکه سیاسیونی بودند که حتی به علم سیاست هم آگاهی نداشته وندارند.ودر نهایت الگوها واسوه های جامعه که یا با تغییر رژیمهاو یا مخالفت با رژیمهای موجود مورد بی مهری و طرد قرار گرفتند.

در چنین شرایطی نه فرزندانی خوبی تربیت شدند و نه خوب آموزش دیدند ونه اصولا الگویی داشتند که به تاسی از آنها ترقی و پیشرفت نمایند.چنین بود که ستون نگهدارنده تمدنها سست و بنای آنها فروریخت.

انهدام تمدنها

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا