محیط زیست

درخت رحمت

درخت رحمت یا درخت شیرین وفرهاد،چنار کهنسال طاق بستان

درخت رحمت:

در داخل مجموعه تاریخی طاق بستان کرمانشاه ، درخت چنار کهنسالی وجود دارد که به درخت رحمت معروف است.وجه تسمیه رحمت برمیگرد به نام کفاش پیری بنام رحمت که سالها در جوار این درخت ، کفاشی میکرده است.

چنار کهنسال طاق بستان موسوم به درخت رحمت یا درخت شیرین و فرهاد

برخی از اهالی منطقه برمبنای باورهای عامیانه و قدیمی نیز نام این درخت را شیرین وفرهاد(به زبان کردی شیرین و فه رای) نهاده اند.بر مبنای این اسم ، معتقدند این درخت را شیرین ، زن خسروپرویز به هنگام شکسته شدن پای اسب خسرو در کرمانشاه و دیدار او با فرهاد در بیستون وبه یادمان  عشقی که به فرهاد داشته است میکارد.به همین باور ، قدمت این درخت کهنسال را به زمان ساسانیان نسبت میدهند.

درخت رحمت از نمایی دیگر

سن واقعی و مشخصات درخت

فارغ از باورهای عامیانه ، اما کارشناسان منابع طبیعی سن این درخت چنار  را که حدود 38 متر طول و8/5 متر عرض دارد،حدود 600سال تخمین زده اند.

پدیده زشت یادگار نویسی بر بدنه درختان

بخشی از ساقه این درخت بدلیل عوارض طبیعی پوسیده شده وزمینه نفوذ آب باران وبرف به داخل ساقه و مرگ زودرس اورا سبب میگردد.متولیان نگهداری از این درخت با قراردادن آجر همراه با ملات سیمان سعی در پوشاندن این حفره کرده اند.اینکه این عمل تا چه اندازه کارشناسی باشد جای بحث دارد.

ترمیم ضایعات درخت با آجر وملات سیمان!

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا