اجتماعی

دموکراسی در جهان سوم

دموکراسی در جهان سوم:

بنظر من از دلایل پا نگرفتن دمکراسی در جهان سوم وجود گسلهای اجتماعی بزرگ وبعبارتی فاصله طبقاتی عظیم در زمینه های اقتصادی، فرهنگی ،سیاسی و مذهبی و…است.این گسلها بین نخبگان وتوده مردم،بین زنان ومردان ،بین سکولارها ومذهبیون ،بین نسل جوان و نسلهای مسن ترو….وجوددارد.

این شکافهای عظیم، مانع ایجاد یک تفاهم همه جانبه بین لایه ها و در نتیجه کاهش انرژی نهفته در بطن آن است.در یک همچین جوامعی ، حاکمیت براحتی وبا توسل به روشهای متنوع ، میتواند عوام رابخرد وبازی دمکراسی را در سیکل معیوبش به جریان بیندازد.

راه مقابله با این شگرد ، پا به میدان گذاشتن نخبگان متوسط الحال جامعه وتحصیل کردگان رده های میانی است.بطوریکه از یکطرف زبان نخبگان را بدرستی میفهمند واز طرفی با توده مردم وعوام رابطه نزدیک دارند.آنان میتوانند دانش نخبگان را در یک فرایندآرام انتقال آگاهی ها از لایه های بالاتر در اختیار رده های پائینتر قرار دهند. واین گسلها را بمرور پر کنند ودر نهایت موفق به نهادینه کردن بسیاری از ارکان دمکراسی در جامعه گردند.این مسئولیت خطیر بر دوش تک تک ما سنگینی میکند.

دموکراسی در جهان سوم

توجه داشته باشیم که دمکراسی وآزادی یک شبه بدست نمی آید. جوامعی که در این مسیر گام برداشته اند مرارتهای بیشماری را پشت سر نهاده اند.

پارس گیلدا
دموکراسی در جهان سوم

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا