محیط زیست

دور باطل

دور باطل

دور باطل..!

پارس گیلدا

یکی از پاردوکسهای جوامع حال حاضر اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه همین مطلبی ست که در عکس بالا شرح داده شده است.همه روزه یا حداقل هفته ایی نیست که در جای جای دنیا در کلاسی یا نشستی یا سمیناری یا مناظره و بحث وگفتگویی از ارزش واهمیت درخت و فضای سبز وجنگل سخنی به میان نیاید.در مناقب درختان قلم فرسایی نشود ودر سوگ درختانی که طعمه باندهای قاچاق شده و قلع و قمع میگردند مرثیه ایی سروده نشود.همه این همتها و کوشش وتلاشها برای آن  است که از جنگل حفاظت و حراست گردد و نسل درخت این مفید ترین موجود زنده که قدمتش بمراتب بیشتر از انسان است باقی بماند وبیشتر گردد.

اینهمه با متدی صورت میگیرد که کتابت و کاغذ در محوریت آن قرار دارد.روی میز وصندلی وتابلوی تبلیغ میشود که بازهم درخت و فراورده های چوبی در محوریت آن است.اصولا در ساختمانی و زیر سقفی بحث میشود که چوب نقش اول را در سازه آن برعهده دارد.واقعیت مطلب این است که نمیتوان ونباید نقش پدیده های طبیعی را در شکل دادن به ارکان زندگی نادیده گرفت و انکار میکرد.مثلا به یکباره حکم صادر کرد که این رویه استفاده از چوب خوب است یا بد.برای هر یک دلایلی آورد و استدلالی نمود.

مهم این است که با انجام تدابیر جایگزین باید جلوی تاراج منابع طبیعی را گرفت واجازه به هدر رفتن آنها را بهانه های سودجویانه نداد.اگر در جایی به هردلیلی نیاز به پاکتراشی جنگل جهت ایجاد پروژه ایی باشد لااقل با جایگزینی های مشابه جلوی مافات را گرفت.امری که معمولا در رفتار ما مغفول است.
دور باطل
مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا