عکس و فیلم

ریشه با غیرت

درسهایی که طبیعت به ما میدهد.

ریشه با غیرت:

از تفاوتها بارز درختان جنگلی با درختان مناطق دشت و غیرجنگلی مقاوم بودنشان در قبال عوامل و پدیده های طبیعی ست.این مقاومت بمرور زمان ودر مواجهه با انواع عوارض طبیعی و طبیعت و در طول سالهای متمادی حاصل شده است.درختانی که گاهی بکمک شاخه ایی یا ریشه ایی در قبال باد وباران وسیل ورعد وطوفان وفرسایش خاک توانسته اند خود را حفظ و روی پای خودشان بایستند.

درسهایی که طبیعت به ما میدهد.

حتی بمرور زمان براستحکام واستقامتشان افزوده شده است. اکنون خود به جبر طبیعت بخشی از تنه وساختار اصلی درخت شده اند.این درختان  بر خلاف درختان غیر جنگلی ریشه های  عمیقی در خاک دارند. درختان غیر جنگلی  برغم رسیدگیهای روزمره و عوامل مساعدی که طبیعت برایشان فراهم کرده فاقد عمق ریشه هستند با اندک طوفانی خطر سقوط واز بین رفتنشان محتمل است.

طبیعت با رفتاری که با اجزای خود مخصوصا این نوع درختان دارد درس بزرگی به ما میدهد.اینکه برای بهتر زیستن باید با قوانین و رفتارهای طبیعت سازگار شد.باید قوانین  طبیعت را پذیرفت و به آن گردن نهاد.باید مقاوم شد.در همه جنبه ها و همه زمینه ها بایدمقاومت کسب کرد و در قبال ناملایمات پایداری کرد واستقامت نمود.این مهم را باید در طول زمان وبه تناسب نیاز کسب ومرتبا به کمیت آن افزود و نیزکیفیتش را ارتقا داد.

تو قامت بلند تمنایی ای درخت…!
خیلی دوست داشتم بدونم او در اینجا در این سرمای جانسوز به چه می اندیشد…!ایا او هم مثل من به این درخت وغیرت ریشه اش فکر میکند یا اندیشه ایی دیگر در سر دارد!

پارس گیلدا

ریشه با غیرت

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا