علمی

ستون آفتاب

ستون آفتاب

اشنايي با يك پديده طبيعي زيبا:ستون خورشيد!
آیا تاکنون یک “ستون خورشید” دیده اید؟.
هنگامی که هوا سرد است و خورشید نیز در حال طلوع یا غروبست، بلورهای یخی که در حال فروافتادن از بلندای جو به پایین هستند می توانند نور خورشید را باز بتابانند و ستونی نامعمول و کمیاب از نور را پدید آورند.

یخ ها گاهی وقت ها به هنگام فرو افتادن از ابرهای ارتفاع بالای جو، بلورهای شش گوشه ی تخت (ورقه ای) می سازند. مقاومت هوا باعث می شود چنین بلورهایی در بیشتر زمانی که رقص کنان به سوی زمین می آیند، تقریباً از سمت تخت خود فرود بیایند.

ستون آفتاب


شکل های گوناگون بلور یخ اگر نور خورشید از روی بلورهایی که به گونه ی مناسبی هم تراز شده اند باز بتابد، پدیده ی ستون آفتاب رخ می دهد.
در تصویر بالا یک ستون آفتاب را می بینید که از بازتاب نور خورشیدِ در حال غروب بر فراز شهر اوسترشوند سوئد پدید آمده است…..

پارس گیلدا

وقوع این نوع پدیده های طبیعی در همه ایام سال وهمه نقاط روی کره زمین مقدور نیست.بلکه زمان و مکان خاص میطلبید.نیز میطلبد که عکاس خوش ذوق وچیره دستی همزمان حضور داشته واین نوع پدیده های به حافظه دوربین خود بسپارد.
مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا