گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

سوباتان

قطعه ایی از پازل بهشت

سوباتان:

ییلاقی زیبا در ۳۷ کیلومتری شمال غرب شهر تالش به ارتفاع ۱۹۰۰ الی ۲۰۰۰ متراز سطح دریا در استان گیلان.قبلا یکبار در خرداد سال نودوچهار به همراه تعدادی از همنوردان جهت پیمایش مسیر سوباتان به دریاچه نئور به این منطقه رفته بودم.اینبار یعنی در خرداد نودوهشت به همراه خانواده عازم سوباتان شدیم.

در مورد وجه تسمیه این ییلاق دو روایت وجوددارد:
روایت اول:سو(به معنی آب به زبان ترکی)و باتان یا باتن(به معنی جایی که آب در آن فرو میرود) کنایه به ارتفاع منطقه و عدم ماندگاری آب در آن برغم جوشش چشمه های فراوان وروایت دوم:سو به مفهوم گلپر و وتون به معنی رویش ، کنایه به منطقه رویش درختان گلپر.

کلا هفت کیلومتر از مسیر ۳۷ کیلومتری جاده دسترسی به این ییلاق اسفالت است وبقیه سی کیلومترآن یعنی حدفاصل روستای کیش دیبی بعداز پل رودخانه گرکانرود تا ییلاق مزبور، خاکی و متاسفانه نامناسب برای خودروهای معمولیست که البته راه سازی وترمیم راه با چند دستگاه ماشین راه سازی به کندی در حال انجام است.طی کردن این فاصله سی و هفت کیلومتر حدودا دو ونیم ساعت زمان میبرد.

این ییلاق الحق پازلی از بهشت است

عموم ساکنان ییلاق، محلی و بومی نیستند بلکه افرادی از اطراف تالش هستتد که به واسطه جاذبه های توریستی منطقه ، مخصوصا در چهارماه (آخر اردیبهشت تا اواخرشهریور )در این منطقه با اجاره دادن ویلاهایی که ساختند یا مغازه هایی که به کسب وکار در آن مشغولند کاسبی میکنند.از مهمترین جاذبه های توریستی منطقه ، بغیراز دشتهای وسیع گلهای شقایق با گلبرکهای پهن و زیبایش و نیز سایر گلهای رنگارنگ وحشی،آبشار زیبای ورزان است که به فاصله سه کیلومتری سوباتان واقع است.

این ییلاق زیبا هرساله در حدفاصل ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد بسیارچشم نواز و دیدنی تر از سایر ایام است،زیباترین بخش دیدنی این منطقه،جاده سوباتان به دریاچه نئور است که مورد استقبال عجیب دوچرخه سواران،موتورسواران وآفرودبازان در ایام فوق است که متاسفاته غالبا با کارهای نسنجیده خود زخمی عمیق بر پیکر طبیعت بکر وزیبای این منطقه برجای میگذارند.گزارش کامل بازرید از این جاده را که در سال ۹۴ انجام شد میتوانید در اینجا بخوانید.
ختم کلام اینکه اگر به سوباتان رفتید پنیر،کره و عسل سوباتان یادتون نره که با تناول کردن آنها خستگی سفر از تنتون در میره…!

عکسهای از طبیعت گردی در  تاریخ 24 خرداد 98

سوباتان
آبشار زیبای ورزان وقع در سه کیلومتری سوباتان
سوباتان ودشت شقایش
عاشقان سوباتان

پارس گیلدا

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا