دانستنیها

عنکبوت

عنکبوت وشگفتیهای تار او

عنکبوت:

عنکبوت هم موجود جالبیست…!

تارش، شبکه ایی پروتئینی است که قدرت کشش آن حداقل 5 برابر بیشتر از فولاد است.به همین منظور بهش فولاد زنده میگویند!.
آنقدر قوی و محکم است که میتوان از آن توری ساخت که یک بوئینگ 747 را متوقف سازد.در عین حال آنقدر سبک و انعطاف پذیر است که میتوان از آن لباس تهیه کرد!.

این تار توسط یک مکانیزم پیچیده توسط جانور فوق تولید وتنیده میشود وضد باکتری وضد قارچ است.همین کافیست که قدرت ماندگاری ودوام آنرا زیاد نماید.
در پزشکی از آن جهت تهیه نخ جراحی و دستکش جراحی و نیز زردپی-رباط و…استفاده میشود.در عین حال نقش ضد عفونی و پانسمان را دارد.

در صنعت میتوان از آن جهت تهیه طناب کوهنوردی و چتر نجات وتورهای عظیم ماهیگیری ولباس غواصی مقاوم در برابر دندان برنده کوسه هاوهمچنین لباس ضد گلوله استفاده کرد!.
اما خود عنکبوت با این تار،خانه و تله میسازد.یعنی کاملا از تولید به مصرف!.
خوددر مرکزآن می آرامد و شاید هم به انتظار گرفتار شذن حشره ایی به انتظار مینشیند!.
با یک سرچ ساده در گوگل میتوانیم چندین صفحه مطلب اندر حکایت این موجود پررمز وراز پیدا کنیم که بخش زیادی از موضوعات تحقیقاتی دانشمندان دردانشگاههای مختلف و معتبر دنیا را تشکیل میدهد.

در عین حال این موجود:

-خانه اش را خودش طراحی واجرا میکند.جالبتر اینکه همه مصالح ساختمانی آنرا خودش در محل تولید میکندو همه این کارهارا به تنهایی و در کوتاهترین زمان ممکنه به انجام میرساند!.
-در هر ارتفاعی میتواند خانه سازی کند و هرگز هم سقوط نمیکند.چرا که در صورت سقوط بلافاصله از تار خودش برای خودش کمربند ایمنی میسازد وبه آن آویزان میشود!.
-خانه اش ، خانه هست و هم تله.در واقع همه جای خانه اش اشپزخانه اش هم هست!.همه فکر میکنند خانه اش توری ست.که البته هست ولی اولا این توری برای خودش ایزوگام کامل است.ثانیا عنکبوت روی همین توری تخم گذاری میکند و بچه خودش را روی آن پرورش میدهد!.همه حشرات به تله خانه او میچسند مگر خود عنکبوت که میگویند بدنش مایعی ترشح میکند که در نقش ضد چسبندگی تار خودش عمل میکند!.
-از جمله خوراکهای فست فود و خوشمزه عنکبوت ، سنجاقک و پروانه هست که بدنشان بیش از پنج برابر بدن عنکبوت است!.
-با توجه به وزن عنکبوت اگر تارش به قطر انگشت دست انسان میبود قدرتش معادل طنابی فولادی(سیم بکسل قطور جرثقیلهای تناژ بالا) عمل میکرد با این تفاوت که این تار حاوی موادیست که از خرابی در برابر قارچها وباکتریها مقاوم است ودوم اینکه سبک بوده و وزن چندین متر ان تنها به چند گرم میرسید!.وخیلی چیزهای دیگه …

-البته همانگونه که در بالا هم ذکر شد ، تارعنکبوت و مواد تشکیل دهنده آن الگویی شده است برای  پژوهشگران جهت انجام انواع پژوهشهای علمی وتحقیقی والبته اختراعاتی که میتواند رفاه بیشتر برای زندگی بشریت به ارمغان بیاورد….
در مورد عنکبوت بیشتر بدانید:

تار عنکبوت
قدرت تار عنکبوت
کلکل مکس و عنکبوت
پارس گیلدا
عنکبوت
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا