گوناگون

قلعه بابک

مروری بر نهضت بابک خرمدین

قلعه بابک:

پس از حمله اعراب به ایران و سرنگونی پادشاهی ساسانی،مملکت وسیع ایران آن روز تحت ولایت امرای عرب قرار گرفت.کل مملکت جملگی از خلفا ،فرمان میگرفتند.اعراب والی ولایات ایران میشدند وباج و خراج میستاندند وبرای خلفا میفرستادند.در این میان بنا به روایات تاریخی ،والیان و گماشتگان آنان برای ستاندن مالیات از ایرانیان از هیچ ظلم وجور وستمی دریغ نمی ورزیدند.این شد که کم کم اسباب نارضایتی مردم فراهم وزمینه  شورش در جای جای مملک فراهم گشت که هرکدام تا جایی پیش میرفت وهر کدام بنا به دلایلی فرو می نشست.

یکی از این نهضتها که قیام خرم دینان نام دارد به رهبری بابک خرم دین، روستازاده ایی  از اهالی آذربایجان بود. نهضتش 22 سال بطول انجامید.بعد از کش وقوسهای فراوان سرانجام با خیانت افشین از دیگر سرداران اشراف زاده ایرانی که در خدمت خلیفه المعتصم بود،نهضت خرم دینان شکست خورد .

مقر فرماندهی بابک در بالای کوهی به بلندی 2300 متر در حوالی شهر کلیبر استان آذربایجان شرقی واقع بود که بعداز مرگ بابک ،قلعه فوق متروک وامروزه بعنوان یک اثر تاریخی مورد بازدید توریستهاست.!

فیلم حاضر عظمت این قلعه را نشان میدهد.

برای اشنایی بیشتر با قیام بابک خرم دین و اهداف نهضتش توصیه میکنم کتاب “حماسه بابک خرم دین “اثر نادعلی همدانی را مطالعه کنید.

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا