امثال و حکم

مردان خدا

تفسیر یک بیت از شعر خواجه شیراز

مردان خدا:

یار مردان خدا باش که در کشتی نوح
هست خاکی که به آبی نخرد طوفان را
آنچه مسلم است منظور از خاک در بیت بالا ،خمیر مایه جسم انسان است که خالق هستی آنرا از خاک آفریده است. در این بیت منظور از خاک ،مشخصا جسم حضرت نوح هست که در کشتی حضور دارد،بطوریکه دلش به پشتوانه خالقش چنان مستظهر وگرم است که برای طوفانی به آن عظمت به اندازه قطره آبی ارزش و اعتبار قایل نیست.منظور خواجه شیراز در این بیت دوستی و مراودت با چنین انسانهایی ست.

پیدا کردن دوستان با خصوصیات مثبت،انرژی بخش،صادق وبطور کلی آدمهایی که سالم فکر میکنند وسالم زندگی میکنند کار سختی نیست و شاید هر یک از ماها در زندگی روزمره خود با چنین آدمهایی اگر چه کم ولی به هرحال سروکار داریم.منتهی نگهداری دوست ،مخصوصا دوستان خوب هنر وظرافت مربوط به خودش را میطلبد که باید در حق دوست ادا کرد.

داشتن دوست خوب با اخلاقیات منزه، نعمتی ست که انسان خودش هم بمرور تاثیر پذیری لازم را از او پیدا کرده و متخلق به خُلقیات نیکوی او میگردد.بقول استاد سخن:

خوش آن ساعت نشیند دوست با دوست
که ساکن گردد آشوب رقیبان

دو تن در جامه‌ای چون پسته در پوست
برآورده دو سر از یک گریبان

پارس گیلدا
مردان خدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا