علمی

چشم خدا

تصویر ناسا از "سحابی چشم خدا"

چشم خدا:

ناسا تصویر یک سحابی شگفت‌انگیز را منتشر کرد که به “چشم خدا” معروف است.

این سحابی یکی از آخرین مراحل زندگی برای یک ستاره پیر و شبیه به خورشید را نشان می‌دهد.
نور تابیده شده از ستاره‌ مرکزی که “کوتوله‌ سفید” است، مواد پرتاب شده را داغ می‌کند و موجب می‌شود آن‌ها در رنگ‌های شگفت‌آوری تابش کنند.

توضیح اینکه از لحاظ علمی ،ستاره ها مثل خورشید یک عنصر رادیواکتیو هستند. لذا دارای نیم عمر هستند.یعنی تا زمانیکه جرمشان به نصف مقدار اولیه برسد تشعشع میکنند یعنی جرمشان را پرتاب میکنند. بعداز آن غیرفعال و خاموش میشوند و تمامی عوامل مرتبط با آن منجمله زمین و حیات نیز به خاموشی می گرایند.

سحابی حلقوی هلیکس موسوم به چشم خدا در سال 1824 توسط کارل لودیک هاردینگ کشف شد ویکی از نزدیکترین ونورانی ترین و در عین حال زیباترین سحابی هاست.این سحابی 700 سال نوری با زمین فاصله داشته و دوسال نوری وسعت دارد.در مرکز این سحابی ستاره ایی در حال فروپاشی ست که در آینده چیزی از آن جز جسمی سفید باقی نخواهد ماند.به همین خاطر دانشمندان اسمش را کوتوله سفید نامگذاری کرده اند.

سحابی هلیکس آئینه تمام قد ستاره هایی مثل خورشید است که  آخرین مراحل زندگی خود را قبل از فروپاشی  تجربه مینمایند.

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا