گوناگون

گرمازدگی

کوهنوردان و گرمازدگی

گرمازدگی

با توجه به فرارسیدن فصل تابستان وافزایش درجه حرارت هوا یکی از پدیده ها بعبارت بهتر بیماریهای رایج این ایام گرمازگی ست.گرمازدگی میتواند همه افراد در همه رده های سنی را درگیر نماید.بدیهی ست بیماران قلبی-ریوی،سالمندان،ورزشکاران(مخصوصا کوهنوردان)و تمامی کسانیکه در این گرما فعالیت شدید بدنی میکنند کاندیدای این بیماری هستند.

تعریف گرما زدگی

گرمازدگی برهم خوردن تعادل در مکانیزم تنظیم دمایی بدن است.بعبارتی عدم توانایی بدن انسان در دفع گرما و در نتیجه افزایش دمای درونی و عبور آن از مرز ۴۰ درجه سانتی گراد موجب اختلال سیستم تنطیم هوای بدن و اعصاب مرکزی میشود و گرما زدگی را سبب میگردد.
گرمازدگی اگر بموقع مورد توجه قرار نگیرد میتواند خطر بالقوه ایی برای سلامتی انسان باشد‌

علایم گرمازدگی

خستگی،حالت تهوع،سردرد،غش،رنگ پریدگی،تعریق زیاد،بالارفتن درجه حرارت بدن و تند شدن ضربان قلب از مهمترین علایم این بیماری ست.

راههای مقابله با گرما زدگی

پوشاندن کامل بدن با استفاده از کلاه آفتابگیر،استفاده از عینک آفتابی،لباس آستین دار،دستکش و مخصوصا نوشیدن مکرر آب برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار موثر است.

توصیه به کوهنوردان

در ایام گرمای شدید از پیمایشهایی که مستلزم حضور درازمدت در زیر نور مستقیم آفتاب است مخصوصا خط الراسها حتی المقدور اجتناب شود.توصیه های عمومی که برای مقابله با گرما زدگی در بالا اشاره شد مورد توجه باشد.ضمن اینکه با خوردن مواد قندی و مایعات دارای املاح توام بانوشیدن مکرر و مرتب آب سعی در جبران الکترولیت و املاح از دست رفته شود.در این رابطه توصیه میگردد که جهت تامین آب بدن هرگز منتطر الارم که در باور عمومی خشکی لب است نمانده بلکه نوشیدن آب را در برنامه خود با اهمیت و الویت انجام بدهند.توضیح اینکه برای بیماران دیابتی و فشارخونی خوردن مواد قندی و شوری جات باید کنترل شده باشد.

روشهای امداد به افراد گرما زده

اول اینکه از هر اقدامی که باعث کاهش ناگهانی دمای بدن بیمارشود نظیر استفاده از یخ یا آب خیلی سرد و…اجتناب گردد.بیمار را در مکانی سایه مستقر و نقاطی از بدنش مثل کردن،پیشانی،زیر بغلها را با دستمال مرطوب خنک کنید.مایعات حاوی قند و املاح( ترجیحا پودر او ار اس محلول در یک لیتر آب) به بیمار بنوشانید.اگر چنانچه حال بیمار بهبود پیدا نکرد و حالتی شبیه تشنج و…داشت چاره ایی جز انتقال سریع او به مراکز اورژانسی نیست.

پارس گیلدا

گرمازدگی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا