محیط زیست

گل عزیز است غنیمت شمردیش صحبت…!

گل عزیز است غنیمت شمردیش صحبت…!

در یک برنامه علمی شنیدم که تنوع گل وتنوع رنگ وعطر واسانشان  ونیز تنوع میوه و گوناگونی  طعم و مزه های آنان یکی از شگردهای طبیعت برای تکثیر و پراکنده نمودن نسلشان در سطخ زمین است…!

تنوع عطر ورنگ گلها ولطافت گلبرگهای آنان و تاثیر ملموسی که در روحییان انسانها میگذارند ونیز لذت و خوشمزگی میوه ها  کافیست که آدمها   را وسوسه به تکثیر وپرورش گل وگیاه و انتقال آنها به نقاط محتلف بکند…

جانوران نیز با خوردن میوه ها وانتقال نااگاهانه دانه آنان به نقاط مختلف از طریق سیستم گوارشی خود به خواسته هوشمندانه گیاه پاسخ مثبت میدهند…!

از اولیه ترین تحقیقاتی که روی گلها و چگونگی پیدایش و تکامل آنها صورت گرفت توسط چارلزداروین زیست شناس بزرگ بوده است…!
بر اساس فسیل های باقی مانده، داروین درباره ی فرگشت گل ها نظریه ای داشت. در آن زمان قدیمی ترین فسیل گل های یافت شده مربوط به سنگ هایی بود که از ۱۰۰ میلیون تا ۶۶ میلیون سال پیش در دوره کرتاسه تشکیل شده بودند. باستان شناسان انواع مختلفی از گونه ها از جمله تعداد معدودی از موجودات آغازین را پیدا کرده بودند. بعد از درگذشت داروین در سال ۱۸۸۲،تاریخچه گل ها همچنان دانشمندان بزرگی  را درگیر خود کرده است…!

قدمت گلها از قدمت انسان روی زمین بسیار بیشتر است…!
براساس تحقیقات دانشمندان حدود ۱۲۰ میلیون سال پیش، یک گونه جدید از گل ها به وجود آمده اند و در بسیاری از جنگل ها رویش کردند و گونه های دیگری را به وجود آوردند. آن گونه ها مانند مانگولیاها، قاصدک ها و کدوتنبل ها، شامل ۹۹% همه گونه های گیاهان گلدار امروزه زمین است. این همه تنوع باعث به وجود آمدن فسیل های گوناگونی از گل ها شد که داروین را گیج و مبهوت کرده بود. همه گل ها از جمله آمبورلا، آناتومی پایه ای دارند. همه آنها گلبرگ یا ساختارهای گلبرگ مانند دارند که اندام های نر و ماده را احاطه کرده است. اولین گل ها احتمالا کوچک و ساده بودند؛ مانند گل های آمبورلا امروزی.

داستان پیدایش و سرنوشت گلها مثل همه پدیده های دیگر طبیعت بسیار پیچیده و پررمز وراز است وبشر هنوز قادر نشده از اسرار آن پرده بردارد..!
آنها که با گلها سروکار دارند میدانند و عملا با چشم خود دیده اند که گلها احساس دارند و محبت را درک میکنند وبا محبت ورسیدگی رشد میکنند وشکوفا میشوند.
گلها براستی موجوداتی هوشمند هستند…!

گل و گیاه برای حفظ محیط زیست و منزه نگهداشتنش از الایشات زندگی ماشینی امروزه و تمدد اعصاب و نقویت روحییات انسانها بسیار لازم و واجب وضروریست.
بجاست در جهت حفظ و حراست از آن بیشتر بکوشیم…!
گل عزیز است غنیمت شمردیش صحبت..!

کلیه عکسها:گلستان دهکده رویایی

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا