اجتماعی

گُسل نسلها

گُسل نسلها

فرقی نمیکند در هر سن و سالی که باشیم بسرعت در حال پیر شدن هستیم!میگوئید نه !کافیست سری به البوم عکسهایتان بزنید وخاطرات گذشته خود را از لابلای عکسهای رنگ و رو رفته ادوار گذشته مرور کنید انگار همین دیروز بوده است آن شادیهای کودکانه ،آن شورو شرر نوجوانی و جوانی و…

یکی از ویژگیهای دنیای مدرن وهنر فن آوری جدید همین یادآوریهاست که بکمک ابزارهای علمی صورت میگیرد .
یادم هست درد هه شصت که دانشجو بودم اساتید ما میگفتند دنیای آینده ، دنیای مخابرات و کامپیوتر هست. امروزه میبینیم که چنین هست و معلوم نیست دنیای آینده چی باشد وبه کی تعلق داشته باشد. ولی آنچه مسلم است این است که فاصله هر کس با خودش و فاصله هر نسل با نسل قبل وبعدش خیلی شدیدتر از آنچه که در تصور داریم در حال زیاد شدن است.اصلاً این فاصله ها با واحد زمان قابل سنجش و مقیاس نیست.!

فن آوری مدرن

گفتم یکی از ویژگیهای فن آوری مدرن همین یاد آوریهاست.این دفعه به عکس رجوع نکنید بلکه به پستهای دوستانتان در همین فضای مجازی که مسن تر از شما ویا جوانتر از خودتان هستند سری بزنید.به علایق و دلبستگیها و دلخوشیهای آنها اطلاع حاصل کنید.گاهی اگر دلنوشته ای آنان را چند بار هم مطالعه کنید شاید سردر نیاورید!.

این یعنی همان فاصله که با سرعت نور در حال زیاد شدن است.همان داستان پیرشدنمان با همان سرعت!.داستان ما در این دوره و زمانه بی شباهت به قصه اصحاب کهف نیست.با این فرق که آنان ،گویا هفتصد سال واقعی در طول زمان فاصله گرفتند وما این فواصل را در زمان کمتری طی میکنیم!.

ایا این گسلها پُرشدنی اند؟

راستی این گُسل بین نسل گذشته وآینده و حال که اینگونه افسار گسیخته در حال زیاد شدن است چگونه باید پُر شود؟. ایا اصولا باید پُر شود یا نه واین گُسست باقی بماند؟.علم زمین شناسی میگوید گُسل عامل زلزله است!!. وزلزله عامل تخریب و ویرانی والبته نوسازی و مقاوم سازی وزندگی بعدی !.

بنظرم اگر انسانها به خردشان مراجعه کنند بجای انتظار زلزله وتخریب و ویرانی میتوانند به استقبالش بروند وقدرت زلزله را به چالش بکشند..

گسل نسلها

پارس گیلدا

نظرات شما در ذیل صفحه…

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا