گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

انگیزه در کوهنوردی

به بهانه صعود رستم نبی اُف به مانسلو

انگیزه در کوهنوردی:

رستم نبی اُف

رستم نبی اُف با این وضعیت جسمانی موفق به فتح مانسلو شد.مانسلو 8163 متر ارتفاع دارد ویکی از هشت هزارمتریهای چهارده گانه هیمالیاست.

اولین صعود به این قله در سال 1956 انجام شد.تا آلان 250 کوهنوردی به این قله صعود کرده اند.از این تعداد 52 تن از آنان در این راه جان خود را ازدست داده اند.در بین کوهنوردان ایرانی نیز نامهایی هستند که به این قله صعود کرده وبرخی نیز جان باخته اند.

به هرحال صعود به مانسلو، آرزوی هر کوهنوردی ست.آنها که در این راه جان خود را از دست داده اند کوهنوردان ضعیفی نبوده اند بلکه شاید از نظر قوای جسمانی بمراتب قوی تر از نبی اُف!.

آنان که کوهنوردی کرده اند میدانند یک خونمردگی زیر ناخن و حرکت ناخن در بسترش در حین پیمایش(که در کوهنوردی یک اتفاق طبیعی ست)، چقدر دردناک و کار پیمایشگر را سخت میکند. نقصان جسمانی و محرومیت از نیمی از بخش متحرک بدن، داستان پیچیده ایی ست.

انگیزه در کوهنوردی

کوهنوردی علاوه برتوان جسمانی ،انگیزه میخواهد.انگیزه ایی بسیار قوی که به هر نیتی باشد یکطرفش میتواند نیستی باشد.انگیزه ایی که گاهی قادر است توان بدنی را آنقدر ارتقا بخشد که حتی نیمه غیرمتحرک بدن را نیز به حرکت وادارد و او را قادر به انجام کارهای محیرالعقول کند.

هر نیتی که انسانها در انجام کارها داشته باشند برای خودشان محترم است .ولی نیتی که اینگونه به انسانها انگیزه بدهد که با این وضعیت جسمانی، زندگی امن و آرام و تخت خواب گرم و نرم را همراه با رویاهای شیرینی که در خواب میبیند رها کند و جهت تحقق آرزوهایشان از خواب برخیزند وحرکت کنند ،مقدس وکارشان قابل تقدیر وستایش است.

قله 8163متری مانسلو

در کوهنوردی همینکه در اولین ساعات بامداد از خواب برخاستی ولباس پوشیدی و کوله بر پشت نهادی وراه افتادی یعنی به پنجاه درصد موفقیت دست یافتی بقیه یعنی رسیدن به نُک قله و …بهانه است.

به بهانه صعود رستم نبی اُف به مانسلو

توضیح اینکه در شرح زندگی نبی اُف آمده که در سن 25 سالگی زمانی که در پادگانی در روسیه خدمت میکرد بر اثر سقوط از ارتفاع  ودر شرایطی که یک شب کامل را زیر اوار مانده بود نجات یافت.

او دو پای خود را در آن حادثه که 24 نفر جان باختند از دست داد.او پس از طی دوران نقاهت به تمرینات سخت ورزشی پرداخت و علاوه بر کوهنوردی که چندین قله مطرح منجمله مانسلو را فتح کرده به ورزش هاکی روی یخ نیز میپردازد ونیز یک وبلاگ نویس است.

پارس گیلدا
انگیزه در کوهنوردی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا