علمی

اولین عکس جیمزوب

اولین عکسی که جیمز وب از کیهان گرفت

اولین عکس جیمزوب:

اولین عکسی که جیمز وب از کیهان گرفت در ساعات اولیه بامداد سه شنبه 21 تیرماه 1401 توسط ناسا منتشر شد.

اولین عکس جیمز وب از کیهان

این عکس که ژرفترین وواضحترین عکس کیهان است 13/787 میلیارد سال عمق دارد.بعبارتی چشمان جیمز وب وضعیت جهان در حدود 200 میلیون سال بعد از بیگ بنگ را به تصویر کشیده وبرای ما به نمایش گذاشته است.

تلکسکوپ جیمز وب محصول سی سال برنامه ریزی،مطالعه ،پژوهش،صبر ودلهره با صرف هزینه ایی بالغ بر ده میلیارد دلار ساخته شد.وظیفه این چشم جهان بین رصد کیهان از اولین لحظات بعداز بیگ بنگ است.این تلسکوپ در دیماه گذشته ودر آخرین لحظات سال 2021 به فضا پرتاب شد.بعداز یکماه در مدار لاگرانژی دو واقع در 1/5 میلیون کیلومتری زمین قرار گرفت.پس از این مرحله ،دانشمندان ناسا مرحله به مرحله مبادرت به راه اندازی و کالیبراسیون تجهیزات ابزار دقیق وآئینه های آن کردند.در نهایت این تلکسوپ غول پیکر که اندازه آن به پهنای یک زمین تنیس میباشد آماده ارسال عکسهای مربوطه شد که تصویر فوق اولین آن میباشد.

گفتنی ست با توجه به وظیفه اصلی این تلسکوپ که رصد کیهان در اولین لحظات تشکیل آن میباشد وضرورت استفاده از امواج فروسرخ جهت شناسایی دقیق ستاره های گرم،این تلسکوپ لاجرم باید در بیرون از جو زمین مستقر میشد چرا که جو زمین جاذب امواج فروسرخ است.مدار لاگرانژی دو مداری ست که در آن جاذبه نسبتا صفر بوده وتلکسوپ براحتی میتواند آئینه خود را  به هدف زوم کرده وعکسهای مورد نظر خود را بگیرد وبه زمین ارسال کند.

درخت تو گر بار دانش بگیرد
بزیر آوری چرخ نیلوفری را

عکسهای بیشتری از جیمزوب

 پارس گیلدا

اولین عکس جیمزوب

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا