اجتماعی

ایرانیزاسیون

ایرانیزاسیون

ایرانیزاسیون را که شنیدید ؟
یعنی ایرانیزه کردن….
به زبان خودمان همان بومی سازی…!
یعنی تبدیل یا تطبیق هر فناوری یا محصول ساخت بیگانگان به شکلی مطابق مقتضیات داخلی ….
تجربه نشان داده که معمولا بعد از هر بومی سازی ،چیزی که میماند نه ایرانیست ونه خارجی !!یعنی بینابین!اینکه این محصول در نهایت چی در بیاید را همگان دانند ونیازی به توضیح و تفسیر وتاویل ندارد…!
کافیست به بومی سازی خودروی پیکان دقت کنیم که با “اتاق پژو “شد ار دی(بعد بجای اینکه بگوئیم یعنی دارندگان آن بگویند پیکان، میگفتیم پژوی اردی یا پژوی موتور تعویضی که “ار دی “حروف مختصر همان “ریموود درایو”بود و…. !)
از این تیپ تراوشات در عرصه های گوناگون صنعتی زیاد بودند و هستند که گاهی نیز باور خودکفایی را نیز در اذهان متولیان مربوطه متبادر میکرد و میکند که عرصه تبلیغات ،میدان یکه تازی آنان بود و البته هست…
در عرصه فرهنگی ،این موضوع ید طولایی دارد ومربوط به خیلی قبل میگردد که بازهم چند و چون وچرایی آنرا همگان در کتابها خواندند و دانند و منهم اینجا نیازی نمیبینم به تکرار آن بپردازم ولی چیزی که برایم جالب است ،برغم ادعای آگاهی همه ما در عصر اطلاعات وارتباطات،گاهی ناخودآگاه خودمان نیز در این دام افتاده وبه ترویج آن میپردازیم…!
دیروز یعنی روز اول سال جدید در بین همه اس ام اس هایی که مبادله میشد یک اس ام اس  برای من ارسال شد خیلی جالب بود…!
مقام مسئولی “نوروز علوی”را به من تبریک گفت ولابد این اس ام اس برای خیلی های دیگر هم ارسال شد.!
در سالهای قبل هم وقتی ایام نوروز به مناسبات مذهبی تلاقی پیدا میکرد شکل و نحوه جملات تبریک از سوی بعضی ها دستخوش تغییر میشد مثل این اس ام اس در سال قبل:
“ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه ،بهارتان فاطمی باد.سال نو مبارک”

واقعا انسان از اینهمه ابتکار و خلاقیت فرهنگی بعضی ها انگشت به دهان میماند و درمانده میشود که برای پاسخ  این متن ها چی بنویسد؟البته اگر اس ام اس از طرف مقام مسئول باشد که این سالها مُد شده، معمولا منوی پاسخ را میبندند تا کسی با پاسخ دادنهایش مزاحمشان نشود…!
در عرصه مناصب و موقعیتهای اجتماعی، خیلی ها دوست دارند همواره بین دو صندلی بنشینند یادر عرصه رانندگی بین دو باند رانندگی کنند و….دلیلش هم مشخص هست…!
هر دو تا مال خودمان باشد وهر وقت خواستیم ازادانه از این یکی به ان یکی بپریم و بلعکس…در عین حال از امتیازات هر دو بهره مند گردیم…!
اینهم یعنی این نوع  اس ام اس ها هم چیزی در همان قماش هست در عرصه فرهنگی واعتقادی….!!
راستی چی اشکالی دارد انچه را که ذاتا اعتقاد و باور داریم را عیان و اشکار سازیم و دو رویی و دو گویی را از زندگی خود طرد کنیم….؟!خسته نشدیم از تظاهر؟!
سال جدید با نو شدن آغاز میشود واین درسیست که طبیعت به ما میدهد.ما نیز بخشی از طبیعت هستیم وبرای ماندگاری ،باید از اصول آن تبعیت کنیم وگرنه محکوم به فنا هستیم دیر یا زود….!

پارس گیلدا
ایرانیزاسیون

مطالب بیشتر

 

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا