اجتماعی

بانک زمان

سالمندی و بانک زمان

بانک زمان:

یکی از مشکلات زندگی اجتماعی در جوامع در حال توسعه که مرحله گذار از سنت به مدرنیته را پشت سر میگذارند چگونگی گذران زندگی سالمندان است.

در جوامع سنتی ، سالمندان مثل بقیه اعضای خانوار ،خود نیز بخش لاینفکی از آنها محسوب میشدند. برغم کهولت سن و درگیر بودن با بیماری های پیری، با بقیه اعضای خانواده یکجا زندگی میکردند وبه شیوه رسومات مربوطه، نگهداری از افراد مسن بر عهده همان اعضای خانواده بود.

توسعه زندگی شهری و درگیر شدن انسانها به امورات معاش ونبود وقت کافی از یکطرف و کم شدن زاد وولدها و اصولا کاهش افراد خانوارها در کنار مهاجرت جوانها به شهرهای دیگر جهت کار یا ادامه تحصیل و…من حیث المجوعه تغییر شیوه زندگی را سبب گشته است. در نتیجه آن، بار این تغیر روش زندگی بر گرده سالمندان فرود آمده و گذران زندگی آنها در اواخر عمرشان با تنگناهای فراوانی مواجه کرده است.

این امر ضمن ایجاد مشکلاتی نظیر انواع سوء تفاهات برای خانواده ها گاهی حتی به بحث و اختلاف و قطع رابطه و…نیز منجر میگردد. در نتیجه در بهترین شرایط ، مسن سالان را به خانه های نگهداری سالمندان هدایت مینماید. در انجا نیز از لحاظ روحی روانی شرایط برای زندگی این قشر مناسب نیست.

سالهای پایانی عمر سالمندان

در هرحال اغلب مسن سالان جامعه ما، اواخر عمرشان را با خاطری خوش سپری نمی نمایند .

این خود باعث تاسف است که آدمهایی که زمانی در زندگی خود بروبیایی داشتند ودر مصادر امور، به حل وفصل مسایل و مشکلات مردم میپرداختند و فرزندان خود را به  شایستگی تربیت کرده و آنها را صاحب شغل و زندگی کرده اند اکنون در اواخر عمر خویش روند خوبی از زندگی را طی ننمایند .

کشورهای توسعه یافته و سالمندان

نگهداری افراد مسن واصولا نوع زندگی آنها در کشورهای توسعه یافته بکلی متفاوت است.بهبود سطح بهداشت عمومی و افزایش امید به زندگی و مبارزه موثر با بیماریها و در نتیجه کاهش مرگ میرها ، امار سالمندان را روز بروز بالا و بالاتر برده و میبرد.

بنابراین از مدتها و بلکه سالها قبل آنها را بر آن داشته که  همانگونه که مسئولیت خدمات بیمه وسلامتی قشر فعال جامعه را بنحو احسن بر عهده داشته و تامین مینمایند،همینطور برای ادامه زندگی افراد مسن نیز برنامه و اهداف مناسب ومطلوبی طرح و اجرا نمایند.بطوریکه این قشر در آخرین سالها و بلکه روزهای عمرشان تنها نمانند .وامید به زندگی را حتی تا اخرین لحظات عمرشان تجربه نمایند.

سوئیس وبانک زمان

در این میان کشور سوئیس در برنامه ریزی برای تامین زندگی ایده ال و درخور برای سالمندان پیشتاز است.سوئیس مبادرت به تاسیس بانک زمان کرده است.

در طرح بانک زمان، همه احاد جامعه در هر سن و سالی میتوانند شرکت کنند .بدین ترتیب که از اوقات خالی و بلاستفاده عمرشان که در زندگی همه ماها وجود دارد برای خدمات رسانی به سالمندان مشارکت نمایند.

مدت زمانی که به این مهم مبادرت میورزند بنام آنها و به حساب بانک زمانشان ،ذخیره میشود.آنوقت در ایامی که خود به هردلیلی به رسیدگی و مراقبت نیاز دارند از خدمات بانک زمان دیگران برخوردار میگردند بدون اینکه وجهی بپردازند.

این ایده بسیار خوب  ودقیقی هست . میتواند مشکل سالمندان را در همه جوامع حل کند .هم باری از دوش خانواده ها بردارد و هم به جامعه سالمندان کمک کند که زندگی آرامی را بدون داشتن پریشان احوالی و دغدغه با  امنیت و اسایش خاطر سپری نمایند.

پارس گیلدا

بانک زمان

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا