محیط زیست

تالاب انزلی

چهل و پنج درصد تالاب انزلی خشک شده است

تالاب انزلی:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست‌محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست.او یادآور شد: تالاب در گذشته ۱۱ متر عمق داشت، اما امروز حدود ۴۵ درصد تالاب خشک شده‌است.

 وی با اشاره به ورود سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب به تالاب ، تصریح کرد این رسوبات عمق تالاب را نیم سانت کاهش داده‌است.وی افزود باید سازوکارهای لازم برای جلوگیری از ورود رسوبات نیز دیده شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶ مرکز دفن زباله در استان داریم که دچار بدترین وضعیت زیست‌محیطی هستند.او گفت: «ارتفاع زباله در مرکز سراوان به ۹۲ متر رسیده که ناشی از سه دهه دفن زباله در این مرکز است.وی همچنین اضافه کرد در هر ثانیه پنج لیتر شیرآبه تولید می‌کند؛ البته در روزهای بارانی حجم تولید شیرآبه به ۱۵ لیتر در هر ثانیه می‌رسد.»

لازم به توضیح میداند تالاب یاد شده در گذشته ایی نه چندان دور یکی از زیست بومهای منحصر بفرد گیلان ونیز در سطح ملی بوده که متاسفانه بدلیل ورود انواع فاضلاب صنعتی و انسانی بداخل آن و نیز تغییر کاربری های دیگر به خشکی گرائیده است.تالاب فوق در گذشته پیشینه درخشانی از لحاظ عبور ومرور قایق ها و حتی کشتیها داشته ونیز صیادان بیشماری بواسطه صید انواع ماکیان و… از طریق آن امرار معیشت مینمودند.

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا