عکس و فیلم

حال و هوای عروسی ها ی محلی

حال و هوای عروسی ها ی محلی

برگزاری مقدمات مراسم عروسی در یکی از روستاهای املش(گیلان)

در یکی ار برنامه های کوهنوردی در شرق گیلان از مجاورت این خانه گذشتیم.گویا مقدمات عروسی آنهم ار نوع قدیمی  در آن بر پا بود!.از حال و هوای خانه و بساط پُخت و پز و بقول قدیمی ها سور و ساتش میشد فهمید که خانه پدر داماد باشد !.در گوشه سمت راست عکس بساط سماور وقوری را میبینید .برای جوش آوردن آب و دم کردن چای تدارک دیده شده است.این منطقه پوشیده از بوته های چای هست.یحتمل از چای محلی برای پذیرایی میهمانان دم خواهند کرد.

یکی از رسوم وسنن قدیمی در عروسیها، دادن چای دورنگ به عروس وداماد بود. مبلغی بعنوان انعام از طرف عروس وداماد به آورنده چای هدیه  میدادند.یکی از اتاقهای همین خانه برای اسکان موقت زوجین جوان منظور میشود.تا بعدها کم کم مقدمات تهیه مسکن وشروع زندگی مستقل کلید بخورد.شاید یک تا دو سال آینده.کمی زودتر کمی دیرتر.
پ.ن:سور وسات در فرهنگ معین، کنایه از خوردنی و آشامیدنی و لوازم و اسباب جشن و شادی است البته در قدیم به آذوقه و خوراک سپاهیان و همراهان لشکر نیز اتلاق میشد.

پارس گیلدا
حال و هوای عروسی ها ی محلی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا