امثال و حکم

درباب مناعت طبع

خدایا منعمم گردان به درویشی وخرسندی

درباب مناعت طبع:

خدایا منعمم گردان به درویشی وخرسندی

دراین بازاراگرسودیست بادرویش خرسنداست

خدایامنعمم گردان به درویشی و خرسندی…!

حافظ

پارس گیلدا

هر وقت که از کنار این خانه روستایی در روستای خرمکش شفت به قصد صعود به ارتفاعات آن نواحی میگذرم به یاد خانه روستایی پدری خودم می افتم که تقریبا شبیه چنین بنایی بود.خانه ایی کاه گلی با شیروانی حلبی وایوان و تالار و اتاقهایی در بالا و پائین.مخصوصا لباسهای مردِ خانه که روی میخی کوبیده شده روی ستونی از تالار آویزان است و نقش جالباسی را دارد.

زمستانها وقتی برف میبارید وضعیت حیاط خانه شبیه همینی هست که در عکس مشاهده میشود.از سر وکول این خانه در یک روز سرد زمستان ، سرما ویخ میبارد ولی در دلِ این خانه، عشقی جاودان میجوشد.عشقی که به همه تار وپود این خانه گرمی میبخشد.هیچ کس در این خانه هیچ توقعی ندارد.همه دور آن بخاری سنتی(کَله) هیزمی جمع  و دور هم مینشینند واز گوشی وفضای مجازی و…هم خبری نیست.تنشان اگر سرد باشد ولی دلشان گرم گرم است.

و شبها چه لذتی داشت خوابیدن زیر سه چهار تا لحاف روی این تالار و هوای برفی مخصوصا وقتی از زیر آنهمه لحاف فقط روزنه ایی باز میکردی که هوای تازه را به ریه ات هدایت کنی وصبح ها وقتی لحافها را کنار میزدی همه جاسفیدی بود وهمه جا روشنایی ورادیو که اعلام میکرد بدلیل بارش برف سنگین مدارس تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

امروزه دیگر از هیچیک از آن گزاره ها خبری نیست فقط خاطراتش هست که باقی مانده است.

درباب مناعت طبع

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا