گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

درفک

درفک،دغدغه ،نگرانی ها

درفک:

قله دُرفک دارای طول جغرافیایی49درجه و 41دقیقه و 57 ثانیه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 53 دقیقه و 29 ثانیه ست.این قله در ۵۰ کیلومتری شهرستان رشت و ۲۷ کیلومتری شمال شرق شهرستان رودبارودر دهستان دشتویل ازبخش رحمت آباد بلوکات واقع است.قله فوق بدون شک مطرح ترین قله گیلان است. اگرچه با ارتفاع 2714 متر، بلندترین آن نیست که بیست وچهارمین قله استان است.

وجه تسمیه دُرفک

دُرفک را بعضی ها ازریشه دالفک(دال=عقاب و فَک=آشیانه)به معنی آشیانه عقاب دانسته اند. برخی هم دورفک( خانه دور) و گروهی دیگر نیز آنرا واژه ایی مرکب ازدو کلمه دَرف ( به گویش محلی یعنی صخره وسنگ)و فَک(آشیانه،خانه) قلمداد کرده اند یعنی مکانی که خانه ها از صخره وسنگ ساخته شده اند.وجود چندین کلبه ساخته شده از سنگ درمسیروحوالی،قله این برداشت را ایجاد کرده است.

ویژگی های قله

وجود غاری یخچالی درمجاورت دهانه قله، برخی را به این باور رسانیده که این کوه درازمنه بسیار دوریک آتشفشان فعال بوده که اکنون به خاموشی کامل گرائیده است.درحال حاضرغارموصوف مملو از برف یخ زده میباشد ودراکثرفصول سال بدلیل نبود چشمه درآن نواحی،ساکنین اطراف،برفهای یخ زده غاررا تکه تکه جدا کرده وباخودبه محل اسکانشان حمل واز آب آن جهت مصارف خویش بهره میبرند.ورودکامل بداخل غار بدون برخورداری از فنون یخ نوردی و غار نوردی و تجهیزات لازم مقدور نیست.

در مجاورت غاردرفک،کاسه درفک قرار داردکه زمینی ست دایره ایی به شکل بشقاب به مساحت دو سه هکتار که شامل حوضچه ای ست که آب آن ناشی از بارندگی های فصلی ست وبعنوان آبشخور دام مورداستفاده واقع میشود.قله ایی که قبلا بنام درفک معروف بوده بخشی ازدیواره و مخروطی قله اش درجریان زلزله سال 69 ریزش کرده ولذا اکنون ارتفاع ان به پائینتر از ارتفاع قله فعلی درآمده است وکمی دورتر ازقله فعلی واقع است.

درفک ،زیبایی ها،نگرانی ها

قله درفک،غاردرفک،کاسه درفک وزیست بوم منحصربفردش وتنوع گیاهان وجانوران این زیستگاه طبیعی و جلوه فوق العاده زیبای مسیرش،از همه مهمتر جنگل نفیس هیرکانی ش که نقش ریه طبیعت و موجودات زنده رادارد بدون شک یکی اززیباترین زیست بومهای طبیعی ایران است .
متاسفانه بااحداث جاده از جنگل اربوناب تا کاسه،همزمان هجوم آفرودبازان وموتورسواران ماجراجوی بیشمار که در همه ایام سال منطقه را قرق خودروهای خود قرار داده اند،طبیعت بکر منطقه بسرعت در حال تخریب است و زخمهایی عمیق بر تن درفک و منطقه اطراف ایجاد شده و نفسهای این عضو زندگی سازطبیعت به خس خس و به شماره افتاده وفعلاهیچ نهادی برای کنترل این رویه ،اقدامی بعمل نمی آورد.

عکسهای زیر از برنامه صعود مورخ هفتم آبانماه 1400 میباشد

سنگ قورباغه در ورودی جنگل اربوناب
از سازه های مسیر
سنگهایی که بمرور زمان اینچنین مورد فرسایش قرار گرفته اند
و درختانی که شهید گشته اند
قندیل ناشی از نزولات جوی اولین بارش 1400
همنوردان بترتیب از راست آقایان رزاقی ، محمدی و اینجانب
عکس دستجمعی روی قله

پارس گیلدا
درفک
مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا