امثال و حکم

دوراهی قانون و اخلاق

دکتر امیرناصر کاتوزیان ودوراهی قانون و اخلاق

دوراهی قانون و اخلاق:

اولین باری که بین دوراهی قانون و اخلاق قرار گرفتم مربوط به زمانی بود که قاضی بودم، و به پرونده‌های تخلفات رانندگی رسیدگی می‌کردم.
پرونده پسر دوست پدرم را برایم آوردند که من و خانواده‌ام چند مدتی در خانه آنها تا پیدا شدن خانه جدید مهمان بودیم. اخلاق اقتضا می‌کرد تا او را جریمه نکنم ولی ندای درونم قانون را می‌پسندید.
بالاخره او را جریمه کردم اما برگ جریمه‌اش را خودم پرداختم.

دکتر امیرناصر کاتوزیان

پارس گیلدا

شاید همه ما هر یک بنوعی در زندگی خود در چنین دوراهی هایی قرار گرفته باشیم.بسته به میزان رفاقت و آشنایی ونوع شغل و میزان مسئولیت، تصمیماتی گرفته باشیم ونتیجه آنرا دیده باشیم.باید قبول کنیم که نظام آفرینش و هستی بر پایه انظباط و نظم مبتنی ست.مبادر به انجام هر عملی به هر نسبتی از لحاظ بزرگی یا کوچکی در هر زمینه ایی حتما عواقب وپیامدهایی دارد.به تناسب تاثیر گذاری تصمیماتمان بایدمنتظر آن پیامدها و عواقب تصمیمات خود باشیم.

امروزه نتیجه بسیاری از تصمیمات نابخردانه مدیران ومسئولان را در جای جای مملکت حتی در ممالک دیگر میبنیم.قطعا این حجم از درهم ریختگی اوضاع نمیتواند محصول یک یا چند تصمیم کوچک در یک مقطع محدود باشد.آلان آثار و عوارض آن را حتی در زندگی خود حس و لمس میکنیم وبار آن تصمیماتی که شاید خودما روزی موثر حتی در یکی از آنها بوده ایم را بر گرده خود میکشیم.

این جهان کوه هست وفعل ما ندا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا