اجتماعی

روز ولنتاین

روز ولنتاین:

تاریخچه :

عده ای این روز را متعلق به یونان باستان وعده آن را حادثه ای می دانند (همزمان با اوایل امپراتوری ساسانی در ایران)رخ داد.

روایت اول:
این روز از دوره امپراتوری یونانیان به شهرت رسید. در یونان باستان روز۱۴فوریه به روز جونز معروف بود.جونز پادشاه همه بت ها بود. او همچنین مشهور به خدای همه الهه ها وزنان وازدواج بود. درروز ۱۴فوریه جشن ایوپرکالیا برگزار می شد.در این روز دختران جوان نام خود را روی کاغذ نوشته دربطری هایی می گذاشتند وبه آب می انداختند.درطرف دیگر رودخانه نیز پسران جوان درانتظار می ایستادند وهریک بطری را از آب می گرفتند.تاشب ۱۴فوریه با دختری که نام اورا از آب گرفته بودند درجشن شرکت می کردند. گاهی این اشنایی به ازدواج می انجامید.

روایت دوم:

ولن تاین یک کشیش بود

درآن زمان ازدواج سربازان قدغن بود.اعتقاد بر این بودکه سربازان متاهل جنگجویان خوبی نیستند. ولن تاین که فکر می کرد این عادلانه نیست مراسم ازدواج جوانان سرباز را درخفا انجام می داد.به هر یک گل سرخی هدیه می کرد. تا اینکه کلادیوس متوجه این نافرمانی شد. دستور دستگیری و اعدام ولن تاین را صادر کرد. ولن تاین به زندان افتاد و در همان جا عاشق دخترنابینای زندانبان شد. این رابطه تاحدی بود که عشق ولن تاین واعتقاد او به پروردگار باعث بازگشت بینایی دختر شد. سرانجام ولن تاین در روز۱۴فوریه اعدام شد. قبل از اعدام شدنش نامه ای با امضای(ولنتاین تو)برای دختر نوشت وازآن زمان داستان این عشق نافرجام درفرهنگ عامی رسوخ کرد.اما این ها افسانه هایی هستند که صحت و سقم آن ها مشخص نیست. افسانه هایی که هر سال در۱4فوریه دوباره زنده می شود.

♥️ سمبلهای ولن تاین شامل موارد زیر میباشد:

۱- شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده: از آنجـایـی کـه قـلب مرکز احساسات عمیق،اصیل و پر شور است. قلب تیر خورده آسیب پذیری عشق را نشان میدهد. هنگامی که  کسی از سوی معشوق خود طرد میشود. قلب تیر خورده نشانه پیوند و اتحاد زن و مردنیز می باشد.

2- کیوپید(CUPID): کـه به شـکل یک کودک برهنه، فربه و بالدار ترسیم میگردد. این کودک شیطان با لبخندی موذیانه تـیـر و کمان نیز با خود حمل میکند. چنانچه یکی از تیرهای این کودک به قلب فردی اصابت کند وی فورا عاشق می شود. کـیوپید در واقع پسر ونوس الهه عشق و زیبایی در افسانه های روم باستان می بـاشد. معنی لغوی آن «آرزو » است. کیوپید برخی اوقات آمور(AMOR) نیز نامیده میگردد. همتای کیوپید در افسانه های یونانی اروس است. (EROS) نام دارد.

3- کبوتر،قمری و مرغ عشق: این پرندگان نماد وفاداری، پاکی و معصومیت هستند.

4- گل رز: گل سرخ شهبانوی گلهاست. نماد جنگ و صلح، عشق و گذشت.

سمبلهای ولنتاین

5- تور: جنـس دستـمال خانم هـا را در گـذشـته تشـکـیـل میـداده است. در زمــانهای دیرین رسم برآن بوده که هرگاه دسـتـمال خـانمـی به زمیــن می افتاد مردی که متوجه آن میشد بلافاصله آن را از زمین برداشته و به زن می داد.

6- گره های عشق: از یک سری حلقه های در هم تنیده و بافته شـده تشکـیـل یـــافته اند. این حلقه ها آغاز و پایانی ندارند و نماد عشق جاودانی و پایدار است.

7- علامت”X”: این علامت به معنی بوسه در کارت های تبریک و نامه های روز ولنتاین است.

۸- روبان قرمز: این رسم به زمانهای قدیم بازمیگردد. شوالیه ها هنـگـامیکه عـازم جنـگ بودند نوار یا روسری از معشوقه خود دریافت کرده و آن را به یادگار با خود میبردند.

و سرانجام

♥️ سالیانه بیش از یک میلیارد کارت تبریک به مناسبت این روز در سراسر جهان رد و بدل میگردد که ۸۵ درصد آنها توسط زنان خریداری میشود.

♥️ در سال  ۵۰ میلیون گل رز و میلیونها جعبه شکلات در روز 14 فوریه هدیه داده میشود که اغلب آنها را مردان خریداری میکنند.

♥️ هدایا شامل: گل رز و یا دسته گل کوچک، شکلات، کارت تبریک، عروسک، شمع، یک نامه عاشقانه، یک قطعه شعر عاشقانه و یا هدیه کوچک.

♥️ رنگهای روز ولنتاین شامل قرمز، سفید و صورتی است.

♥️ این روز هر چه باشه و هر سبقه وپیشینه ایی پشتش نهفته باشد به هرحال روزی ست برای ابراز عشق و علاقه دلدادگان بهم.روز عشق متعلق به مردم وملت خاصی نیست،متعلق به همه است.ای بسا ابراز علاقه هایی که منجر به تشکیل خانواده وزندگی مشترک وعشق ماندگار شود.

همه انسانها آرزومندند.آرزوی داشتن عشق خوب،همسرخوب،خانواده خوب،فرزند خوب وهر چیز خوب دیگر.ولی قانون دنیا، چیز دیگریست.دنیا به شایستگیهای ما جواب میدهد نه آرزوهای ما.چنان زندگی کنیم که شایسته آرزوهایمان باشیم وگرنه سقف آرزوها را به اندازه شایستگیهای خود تقلیل دهیم.

روز ولنتاین بر شما مبارکباد…

پارس گیلدا
روز ولنتاین

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا