دانستنیها

رویش در کویر

رویش در کویر،شیلی،صحرای آتاکاماست

رویش در کویر:

رویش در کویر
رویش گل وگیاه در صحرای آتاکامست شیلی هر هفت سال یکبار

این صحر یکی از خشکترین صحاری جهان است .منتهی عجیبی اش در این نیست بلکه این است که در این صحرا هر هفت سال یکبار رویشهای شگفت انگیز و دیدنی اتفاق میفتد که زیبایی خیره کننده ایی دارد.این عکس در سال2015 گرفته شده است.
این پدیده عملا  نظر استاد سخن سعدی بزرگ را  که هر رویشی را منوط به باران دانسته است را به چالش میکشد..
باران که در لطافت طبع اش خلاف نیست
در باغ لاله روید و در شوره زار خس..!

پارس گیلدا

کسانیکه با کویر حتی حاشیه کویر آشنایی دارند معنی پرورش گل وگیاه و ایجاد و نگهداری فضای سبز را خوب میفهمند.بدلیل کمبود آب ونیز خشکی هوا ، نگهداری فضای سبز بسیارهزینه بر و مشکل است.لذا عملا متولیان خدمات شهری در اینگونه شهرها ترجیح میدهند که با نصب درختان مصنوعی و نورپردازی و…جلوه هایی از فضای سبز را به شهروندان نشان دهند.

اینکه در یک صحرای خشک وبی آب وعلف هر هفت سال یکبار چنین رویشی بوقوع بپیوندد قبل از اینکه با دلایل وقرائن علمی قابل پاسخگوی باشد باید بدنبال معجزه گشت.اگر دلایل علمی پیدایش چنین پدیده ایی پیدا شود شاید با شبیه سازی شرائط بتوان این رویش را سالانه و نیز به دیگر نقاط جهان نیز تسری داد.شاید هم بخش بزرگی از مشکل غذای جهانیان حل گردد.
رویش در کویر

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا