علمی

سحابی رزتا

سحابی رزتا

  • سحابی رزتا:

سحابی رزتا
در فاصله ۵۲۰۰سال نوری ازما
زیبایی محض
عظمتی غیر قابل وصف

پارس گیلدا

توضیحات بیشتر:

به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان‌ستاره‌ای، سَحابی یا اَبری گفته می‌شود. این شرایط هم قبل از تشکیل ستاره حادث میشود و هم به هنگام مرگ یعنی پایان عمر ستاره ها.بنابراین میتوان گفت که سحابی ها محل تولد و محل مرگ ستاره ها می‌باشند.

یکی از این سحابی ها ،سحابی رزتا هست.این سهابی شامل  یک ابر کیهانی شامل گازهای گرم و گرد وغبار است که بادهای تشعشعی ستاره های جوانتر مرکزی این ابر آتشین را به شکل گلبرگ درآورده است.ستاره های این خوشه کیهانی خیلی جوان بوده و چند میلیون سال بیشتر سن ندارند.این سحابی که به گل سرخ نیز معروف است یکی از سحابی های صورت فلکی گل سرخ است.این سحابی 50 سال نوری وسعت دارد.از ویژگیهای این سحابی این است که آنرا میتوان با یک تلسکوپ کوچک  وحتی دوربینهای دو چشم هم مشاهده نمود.

گلبرگهای این گل رز محل زایش انواع ستاره هاست که بادهای گرم ناشی از سایر ستارگان مرکزی، اشکالی رنگی و متفاوت به این گلبرگها میدهد.

علم نجوم،علم کشف ناشناخه های اعماق کیهان است.علم نجوم ما را واقف میسازد که جهان با این عظمت با اینهمه پیچیدگی و تنوع اش نمیتواند فقط موجودات ذیشعوری مثل انسان در کره زمین را داشته باشد.منطق علم نجوم حکم میکند که باید کُرات دیگری هم شبیه زمین وجود داشته باشد که محل زندگی عموزادگان انسان باشد.

سحابی رزتا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا