علمی

سحابی

سحابی ها،زایشگاه و گورستان ستاره ها

سحابی:

به ابر عظیمی از غبار و موادمذاب و پلاسما ،سحابی میگویند.سحابی ها در واقع مراحل اولیه تشکیل یک ستاره  ونیز مراحل پایانی عمر آنهایند.ستاره ایی که بعد از تشکیل،جرم خود را در غالب نور پرتاب میکند.یکی از این ستاره ها که نسبتا پیر هم میباشد خورشید ما در منظومه شمسی ست.خورشید ، منبع حی و حیات  زمین و منشا زندگی انسان و بسیاری دیگر از موجودات است.

خورشید فی الواقع مثل یک عنصر رادیواکتیو فعالیت میکند.خورشید هم مثل یک عنصر رادیو اکتیو نیم عمر دارد.یعنی پرتوهای او یعنی پرتاب جسمش به سوی کیهان تا انجا ادامه می یابد که جرمش به نصف مقدار اولیه برسد.بعد از آن خورشید متلاشی میشود.در واقع تبدیل به توده ایی عظیم از گرد و غبار و مواد مذاب و پلاسما میگردد.

سحابی ها،زایشگاه و گورستان ستاره ها هستند

این شرایط نیز مثل شرایط تشکیل ستاره ، سحابی نامیده میشود.در واقع سحابی ، هم زایشگاه و هم گورستان ستاره هاهستند.با خاموش شدن خورشید ، حی و حیات زمین و زمینیان نیز خاموش میشود.جهان ما هر آن، شاهد تولد ستاره های زیاد و نابودی شماری دیگر از آنهاست.

اینکه تصور شود چنین جهانی با چنین پیچیدگی و عظمت، تنها در تیول انسان است تفکری خام،غیردقیق و منطقا غیرقابل قبول است.احتمال وجود حیات همزمان به اشکال مشابه یا مختلف در دیگر نقاط کیهان چه در گذشته و حال یا آینده از لحاظ عقلی و علمی بسیار محتمل است.ایا بشر زمینی قبل از پایان حیات زمین و زمینی اش قادر به یافتن کلید این معما و پی بردن به راز و رمز آن خواهد شد؟. سوالی که خیلی ها منتظر پاسخش هستند.

رزتا و چشم خدا

گفتنی ست دو تا از عجیبترین و زیباترین سحابی هایی که تاکنون شناخته شده اند سحابی رزتا و هلیکس یا چشم خدا هستند.در صورت تمایل جهت آشنایی با رزتا اینجا و جهت دانستن بیشتر در خصوص چشم خدا اینجا را کلیک کنید.

 پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا