اجتماعی

سپندارمذگان

سپندارمذگان ،روز عشق ایرانی

سپندارمذگان:

بیست نه بهمن ماه ، سپندار مذگان ( روز عشق) در ایران است.این جشن که بسیار کهن‌تر از ولنتاین است در تقویم زرتشتی 5 اسفند و در تقویم جدید ایرانی 29 بهمن است !.سپندارمذ لقب زمین و به معنی گستراننده، مقدس و فروتن می‌باشد.

زمینی که نماد عشق است و با فروتنی و از خودگذشتگی، آغوش خود را برای همه گسترانیده و زشت و زیبا را به یک چشم می‌نگرد. بدین روی نیاکانمان در این روز با دادن هدیه به بانوان و دوشیزگان “مهر و عشق” خود را به آنان ابراز می‌داشتند.

گاهی برای ارج نهادن به ارزشها چنانچه به اصل و اصالت واژه ها رجوع کنیم و ریشه یابی نمائیم شاید بسیاری از کنشهای روزمره ما که رنگ و بوی تعلق دارد از مخلیه ما رخت بر بندد.رفتارهایی که بوی نیاز وخواستن و تعلق میدهد و انسانها را نسبت به هم متوقع بار می آورد کاذب واختلاف آفرینند.میتوان به جرات اذعان نمود که دلایل ناکامی بسیاری از عشقها امروزی سمت وسویی به ریا وتزویر دارد.عشق ها دروغین و رنگین ،فاقد اصالتند واینگونه هست که ناپایدارند.

بیاد داشته باشیم که عشق واقعی شکست ندارد .شکست عشقی واژه ایی بافته از ذهن ماست که مفهوم واقعی عشق را درک نکرده واز عشق فقط انتظار را میفهمد!.
سپندارمذگان روز عشق ایرانی مبارکباد

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا