اجتماعی

سیزده بدر

سیزده بدر روز طبیعت

سیزده بدر:

سیزده بدر را در سالهای اخیر روز طبیعتش نامیدند.بگذریم از اینکه در این روز معمولا ما چنان بلایی سر طبیعت می آوریم که تصورش هم در ذهن نمیگنجد .

خوشبختانه به لطف الطاف خفیه کرونا ،طبیعت در سیزده بدر پارسال یعنی سال 1399 (و شاید سیزده امسال هم) کمی نفس کشید و بکشد واز شر ما انسانها که قرار بود در این روز پاسش بداریم در امان ماند و بماند!.

به باور قدیمی ها، این روز نحس است . نحوستش هم فقط با بیرون رفتن از خانه و حضور در طبیعت و البته گره زدن سبزه رفع میشود.ما البته از سیزده ها خاطره خوشی نداریم.مخصوصا از سیزده آبان 58(که اتفاقا جمع دو عدد 5و 8 هم میشود سیزده)عده ایی چنان گره ایی بر کار ملت زدند که هنوز هم که هنوز هست گشوده نشد. روز بروز کورتر هم میگردد.

اتفاقا اگر یادتان باشد در سیزده فروردین 94(که بازهم اتفاقی جمع دو عدد 9 و4 میشود سیزده)توافقات اولیه جهت گشوده شدن آن گره انجام شده بود.ولی گره زنان و گره دوستان و دوستداران گره یعنی همانها که از محل گره زدن، نان میخورند اجازه ندادند. بله اجازه ندادند که آن گره کور گشوده شود.حالا همانها میخواهند آن گره کور خود ساخته را با گره زدن سرنوشت مملکت با چین ماچین بگشایند!بقول خواجه شیراز:

بود آیا که در میکده‌ها بگشایند، گره از کار فروبسته ما بگشایند!.

به هرحال در سیزده بدر اگر در طبیعت حضور پیدا کردیم و بر سبزه ها گره زدیم همچنین نیت کنیم که گره از کار فروبسته ملت گشوده شود.ضمنا حتما لازم است پروتکلهای بهداشتی (شامل ماسک،نظافت،فاصله)رادقیقا مراعات و صد البته زباله های خودمان را جمع کرده ودر طبیعت رها نکنیم که با روح طبیعت سازگار نیست.

پیشاپیش سیزده بدر مبارک

پارس گیلدا
سیزده بدر

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا