گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

طبیعت و شگفتی هایش

حکمت طبیعت

طبیعت و شگفتی هایش:

آنانکه مسیر قله سماموس گیلان که ارتفاع آن ۳۷۰۰ متر است را از روستای جواهرده رامسر آنهم در یک روز گرم تابستان طی کرده اند میدانند که مهمترین ویژگی این مسیر ۱۳-۱۴کیلومتری نبود چشمه و نداشتن آب است.بعداز آخرین چشمه مسیر موسوم به چشمه برتول که در همان نزدیکی روستا واقع است هیچ چشمه دیگری در آن مسیر موجود نیست.

تنوع گونه های گیاهی مسیر قله سماموس

در واقع کوهنوردانی که در تابستان به این قله از این مسیر صعود میکنند باید فکر آب مصرفی رفت و برگشتشان را بنمایند .اگر مثل من پرمصرف هستند حتما سه چهار لیتر آب به همراه داشته باشند و گرنه قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.شاید بتوان در زمستان با آب کردن برفها، مشکل کم آبی را حل کرد ولی در تابستان قطعا خیر.

یک گونه گیاهی خاص

منتهی بحث من در این مقوله چیز دیگری ست.در ارتفاع حدودا ۳۲۰۰ متری مسیر ،یعنی در منطقه خشک برهوت در حالیکه عرقریزان در حال پیمایش هستی بناگهان چشمانت به بوته گیاهی معطوف میگردد که سبز و خرم با میوه هایی خوشرنگ شبیه میوه توت فرنگی وحشی  به رنگ قرمز -البالویی بدون لکه و آفَت وبیماری و بسیار پرمحصول نسبت به جثه خود جلوه گری میکند.پیش خودت فکر میکنی در این خشکسرای خشن و بدآب وهوا،در نبود آب که مایه حی وحیات است چطور ممکن است این زیباروی وحشی به نشوونما پرداخته و اینگونه جلوه گری کند؟!.

از گونه های گیاهی مسیر

در همان لحظه شاید فکرت به باغچه خانه خودت معطوف گردد که بوته هایش را روزی دوبار آب میدهی، کود میدهی،بکمک سم با آفاتش مبارزه میکنی ولی کماکان میبینی آنگونه که باید رشد نمیکند وانتظارت را برآورده نمیسازد.

پارس گیلدا

طبیعت و شگفتی هایش

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا