گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

فرهنگ کوهنوردی

کوهنوردی ورزشی که میتواند انسانیت را معنا بخشد

فرهنگ کوهنوردی:

فرهنگ کوهنوردی سراسر درس و معرفت وفرهنگ زندگی ست.کوهنوردی با هر ورزش دیگر متفاوت است و چنانچه با عشق و اصولش اجرا شود از هر ورزش دیگر برتر است.در کوهنوردی شکست وپیروزی معنا ندارد.اول وآخر ندارد.در کوهنوردی به کسی جایزه و مدال اهدا نمیکنند.کوهنوردی ورزش وتمرین استقامت و ایستادگی در شرایط سخت و تمرین مدیریت بحران است.بحرانهایی که در زندگی برای همه ممکن است بوقوع بپیوندد و برخورد آدمها در مواجهه با بحران گاه متفاوت و قطعاً در ختم به خیر کردنش بسیار موثر است.

کوهنوردی ورزش به چالش کشیدن توانمندیهاست.هم توانمندیهای بدنی برای غلبه بر شرایط سخت و عبور از دالانها،پرتگاهها،یخچالها و طوفانها وهم چالش ذهنی و فکری برای اتخاذ بهترین تصمیم در سختترین شرایط.کوهنوردی یک ورزش جمعی ست.در کوهنوردی با حداقل تغذیه و حداکثر توان و حداکثر همکاری و تعامل بزرگتری و سختترین قلل در چالشی ترین شرایط فتح میگردد. به کوهنورد مدال و جایزه نمیدهند.برای همین است که یک کوهنورد واقعی هیچوقت مغرور نیست.ستاره های کوهنوردی مثل ستاره های بقیه ورزشها متمول و نامی و سیلبرتی نیستند.

کلیپ مربوط است به فتح زمستانه قله کی 2 (16 ژانویه 2021)دومین قله بلند روی زمین توسط کوهنورد نپالی که چند قدم مانده به قله و در هوایی بسیار سرد با برودت منفی 40 درجه منتظر است هم تیمی هایش برسند تا همه با هم به سمت قله گامهای نهایی را بردارند تا این فتح و موفقیت بنام همه ثبت شود.

پارس گیلدا
فرهنگ کوهنوردی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا