گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

قلب یخی

قلب یخی زیر قله خلنو

قلب یخی:

در نزدیکی قله و کمی مانده به تابلوی قله خلنو وقتی به سمت چپ و پائین دست خیره شوی آبگیری آبی رنگ به شکل قلب را مشاهده میکنی که در این فصل سال(خرداد)که هوا به گرمی گرائیده با توجه به حجم برف موجود در اطراف آبگیر وبرودت هوا آبش یخ زده و منظره جالبی را ایجاد نموده است که از روی یال قله و تیغه ژاندارک چشم انداز فوق العاده ایی دارد.مشاهده این قلب یخی بعد از انجام یک پیمایش سخت و نفسگیر دلگرم کننده وانرژی  بخش است.

مشاهده برخی پدیده های کمیاب و مفهومی در طبیعت به جذابیتهای طبیعت گردی و کوهنوردی می افزاید.خیلی از طبیعت گردان و کوهنوردی برای دیدن این نوع پدیده ها رنج سفر را بر خود هموار و عازم طبیعت یا کوه میگردند.

مثلا مشاهده سنگ کشتی یا کشتی سنگ در مسیر پناهگاه سرچال یکی از این نوع شگفتیهای طبیعت است.سنگ عظیم الجثه ایی شبیه کشتی در قعر دره ایی که نا خودآگاه در ذهن انسان تداعی مینماید که گویا این مکان در ازمنه دور ،بستر رودی روان و محل آمد و شُد کشتیها بوده است.وجود چشمه آب باریکه ایی در مجاورت آن کشتی سنگ به این باور قوت میبخشد.

یا مشاهده سنگ سماور در ارتفاعات علم کوه در مسیر گُرده آلمانها که از دور یعنی حتی از یخچال علمچال هم قابل رویت است.تخت سنگ عظیمی که تنها  که از یک وجه خود روی تخت سنگ دیگری ثابت شده و آشکار به ضرب المثل “سنگ روی سنگ بند نمیشود”طعنه میزند.

واینجا در نزدیکیهای قله خُلنو یعنی بام استان تهران دریاچه قلب یخ با توضیحات ذیل تصویر.

پارس گیلدا

قلب یخی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا