گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز،از روی حقیقتی نه از روی مجاز

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز :

ديدم بــســر عــمارتی مـــردی فـــرد
کو گِل بلگد می زد و خوارش می کرد.

وان گِل بــه زبان حال با او می گفت
ساکن، که چو من بسی لگد خواهی خورد.
“خيام”

بقایای تعدای از گورهای قدیمی در ارتفاعات رودبار( گیلان)

یكي از افتخارات هر ملتي حفظ وحراست از اثار باستاني وميراث فرهنگي خود است كه البته موجب مباهات و غناي فرهنگي شان خواهد بود.در برخی کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه  منجمله كشور خودمان از جمله موارد بي ارزش وشايد كم ارزش نوع نگاه به گذشته وتوجه به اين آثار و بازمانده هاست.

در جریان صعود به یکی از ارتفاعات رودبار(گیلان) از منطقه ايي عبور كرديم كه ظاهراً گورستاني باستاني بوده وبعدها در اثر مرور زمان ورانش كوه.و….آن گورستان در زير خاك مدفون و روي آن جنگلي ايجاد شده است.

گويا در اثر ايجاد جاده دسترسي به روستاي ييلاقي مزبور، تعدادي از گورها از زير خاك نمايان گرديدند .اكنون بقاياي آنها در كنار جاده بوضوح اشكاروحتي داخل گورها نيز هويداست.

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز

نشانه ها حاكي از كند و كاو داخل گورها و تخليه محتواي احتمالي انهاست. كه در نهايت به جاي محصور كردن منطقه ومرمت محل وحفظ ونگهداري آن آثار، منطقه را با ايجاد آن جاده وبرداشت احتمالي زير خاكي ها! به حال خود رها كرده اند. لابد وبه ادعاي سازندگان، عمران واباداني نموده اند. حكايت ضرب المثل كور كردن چشم به هنگام درست كردن ابرو را در ذهنها تداعي مينمايد.

از اين تيپ مناطق در منطقه رودبار والبته همه جاي ايران فراوان يافت ميشود ومتاسفانه از اين نوع حفاري ها نيز در تپه ها ومناطق دور و نزديك بوفور پيدا ميشوند.

يادم هست قديما با دعا خوان و دعا نويس به سراغ دفينه ها و گنجها و زير خاكي ميرفتند.امروزه كه پيشرفت علم و تكنولوژي وارد همه عرصه هاي زندگي شده با دستگاههاي فلز ياب(بقول محلي ها گنج ياب)كه اتفاقاً تبليغات انها در همين روستاها هم انجام ميشود به سراغ گنجينه ميروند.

اين پديده مثل ديگر پديده هاي مشابه هرگز ميمون و مبارك نيست .در نهايت تاراج فرهنگي مملكت را به همراه خواهد داشت.به هنگام عكسبرداري از تعدادي از اين گورها وقتي به داخل يكي از انها خيره شدم ،اين شعر خيام يادم آمد…

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز
از روی حقیقتی نه از روی مجاز

یک چند درین بساط بازی کردیم
رفتیم به صندوق عدم یک یک باز

پارس گیلدا

ما لعبتگانيم و فلک لعبت باز

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا