عکس و فیلم

مفهوم عکس

فن و هنر عکاسی ومفهوم عکس

مفهوم عکس:

عکس یعنی اینکه شما یک لحظه از عمر جهان را که دیگر تکرار هم نمیشود آنگونه که خودتان احساس میکنید ثبت کنید.هر چقدر عکس بتواند این احساس را بیشتر به بیننده منتقل کند در کار خود موفقتر بوده اید.این یعنی مفهوم عکس.

ایا واقعا کسی را سراغ دارید که از دیدن لحظه تولد دوباره خورشید لذت نبرد و محو این صحنه بی بدیل نشود؟این لحظه ،یکی از نابترین لحظات برای قله نوردان است .میدانیدچرا؟ چون کوههامخصوصا قله ها اولین نقاط روی زمین هستند که زودتر از همه خورشید را دیده و به سلام خورشید پاسخ میدهند!قله نوردان اولین شاهدان این تحیت عاشقانه اند…
مفهوم عکس
چگونه میتوان ذوق زدگی یک بیابان خشک ولم یزرع را ازمشاهده یک تکه ابر در آسمان آبی یک روز آفتابی آخرین ماه تابستان توصیف کرد؟ایا این توده سپید زیبا آمده تاجسم و جان تشنه این بیابان را سیراب کندو به گَوَن و گیاه جان تازه ایی بخشد؟ یا قاصدی ست که قصد دارد هرچه زودتر دستان مهر پائیزی را در دستان شهریور تابستان بگذارد؟

منکه هر وقت گَوَن را میبینم اول از همه ،استاد شفیعی کدکنی را با آن شعر معروفش”به کجا چنین شتابان”یاد می آورم،و بعد هم بلافاصله تیغ های خشک وزبر وخشنی که اگر کسی اشنا نباشد ودر زمستان ببیند فکر نمیکند تحت قاموس طبیعت اینچنین در بهار به گل انهم از زیباترینش بنشیند.راستی میدانید عسل گَوَن ازماکول ترین ومفیدترین والبته گرانترین و کمیابترین عسلهای روی زمین است!
مفهوم عکس
یک عکس یهویی در یک بیابان دراندشت،یک کلبه و یک همنورد و یک غروب دل انگیز در یک روز گرم تابستان.باورمان نمیشدتنها چند دقیقه بعد از این عکس در معرض چنان سیلی از باران قرار بگیریم که تنها ظرف دو سه دقیقه خودمان و کوله پشتی و همه محتوای آن مورد نوازش رحمت الهی واقع شوند.فقط فرصت کردم تلفن همراه و دوربینم را داخل پلاستیک فریزر قرار دهم.ولی دوربینم از ان تاریخ ببعد معیوب شد!
سنگهایی که در کوه به اشکال هندسی و منظم برش خورده اند ناشی از چی میتواند باشد؟
همه میخواهند بدانند از کجا آمده انده ،برای چه آمده اند و به کجا میروند!فسیلها در کوهستان سوالات فراوانی از این دست را پاسخ میدهند.علم زمین شناسی و فسیل شناسی گذشته های ما و اصولا زمینیان را آشکار میسازد.البته اینکه این سنگ که شبیه لاک یک لاکپشت است فسیل باشد یا خیر از حیطه دانش من خارج است ولی کلا کوهستان مملو از انواع سنگواره هاست.
مفهوم عکس
عکس گرفتن از پروانه ها،این حشرات شیطان زیبای بیقرار ،هم حوصله میخواهد و هم تدبیر.باید اعتماد سازی کنی و کم کم به انها نزدیک شوی.به محض مشاهده هر حرکت غیر عادی، فرار میکنند.البته امروزه با پیدایش دوربینهای مدرن و صنعت فتوشاپ با گرفتن عکس بکمک زوم و ترمیم رنگ با نرم افزار، کار کمی راحت شده ولی بنظر من عکسهای روتوش شده و ادیت شده هیچوقت حلاوت وتازگی عکسهایی که با دست وطبیعی گرفته شود را ندارد.

 

آقطی یا به زبان محلی”شوند-shoond” در سال چند نوبت به گل مینشیند.گلهایش قشنگ ،میوه اش سیاه و شبیه انگور است.خود گیاه خاصیت دارویی دارد .
لطیفترین چهره گل وقتی ست که شبنم روی گلبرگهایش بنشیند.از معجزات عکس این است که در حالت معمولی شاید این حالت گلبرگها زیاد جلب توجه نکند ولی از مشاهد عکس گرفته شده از سوژه مخصوصا گلها بهتر میتوان به زیبایی آن پی برد.گلها که خودشان اصالتا زیبا هستند ولی باران خورده ها و شبنم دیده های آنها محشرند…
ببینید در این بیابان برهوت هیچ درختی در اطراف نیست مگر همین تک درخت.تنهاست ولی ستبر و مقاوم و استوار سر به آسمان سائیده.شکل رشد وقرار گیری او گویای تقابل بی پایانش با باد وبوران است.کارش نسبت به همنوعان جنگلیش سختتر است چراکه در همسایگی او درخت دیگری نیست که در مقابله با پدیده های خشن طبیعت ،کمکش کند او تنهاست ولی میرزمد و میماند و سختیها را پشت سر میگذارد و برگ میزند و سبز میشود و میزبان مسافران گرمازده و گرما دیده میشود و بخاطر سایه اش تمجید میشود.ولی….
ولی امان از روزی که سایه اش برود،دیگر کسی از اویادی نمیکند!
درست مثل رود.رسم نیست که از رودخانه خشک شده برای روزهای پرآبش تشکر نمایند واین رسم این روزگار است…

پارس گیلدا
مفهوم عکس

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا