گوناگون

میرزاقاسمی

میرزا قاسم خان ابداع گر خورش میرزاقاسمی

میرزاقاسمی:

مردسیاست بود ولی کارهای سیاسی هیچوقت اشتهای آشپزی او را کور نکرد.وقتی از کار سیاست فارغ میشد،تفنن و سرگرمیش ترکیب مواد غذایی جهت ابداع غذایی جدید بود.یکبار که بدنبال ساخت غذایی دیگر بود از معجون بادمجان کبابی و گوجه و تخم مرغ وسیر وادویه جات دیگر، خوراک خوشمزه ایی بدست آوردکه بعدها بنام خود او به میرزاقاسمی مشهور شد.شاید او، آن روز فکر نمیکرد که این غذای ابداعی او روزی در کشور معروف و معتبر گردد.

میرزا قاسم خان ابداع گر خورش میرزاقاسمی

محمدقاسم خان بعبارتی همان میرزا قاسم خان قاجار توسط برادرش حسینعلی خان معیر الممالک وارد کار دولتی شد.نبوغ و استعداش باعث ترقی وپیشرفت روزافزونش در کار گشت.از طرف ناصرالدین شاه به سرکنسول گری ایران درتفلیس فرستاده شد ودرآنجا خوش درخشید.سپس به ایران فراخوانده شد و والی گیلان گشت.در گیلان موفق شد در خلال یکی از همان تفننهای دوست داشتنی خود یعنی آشپزی،خورش میرزاقاسمی را ابداع کند.بعدها که والی فارس شد نیز همین سبک وسیاق را در انجا ادامه داد و به استفاده از این خورش در فارس رونق بخشید.

امروزه میرزاقاسمی به همراه فسنجان دیگر خورش ابداعی در گیلان از خورشهای شناخته شده ایران است و در مراسم و میهمانی ها مورد استفاده فراوان دارد.خیلی ها این خورش را بعنوان مزه در کنار بقیه اقلام غذایی بر سر سفره تناول میکنند ولی مخصوصا در خود گیلان بعنوان خورش اصلی هم سرو میشود . در آن صورت چنانچه ماهی شور یا خاوریارماهی سفید در کنارش باشد،سفره رنگینتر و لذت تناول این مائده ماکول در کنار آن اقلام فزونتر میگردد.

سرانجام میرزاقاسم خان در شیراز درگذشت ودر جوار مقبره حافظ به خاک سپرده شد. ولی نامش بخاطر خورش ابداعی اش در تاریخ ماندگار شد.

پارس گیلدا

این خورش فقط غذای محبوب شمالی ها مخصوصا گیلانیها نیست بلکه خواهان فراوانی در بین  بقیه مردم ایران هم دارد.سالها قبل نگارنده در جریان یک ماموریت اداری میزبان یکی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف در محل کارش بود.پس از چیده شدن میز غذا و دیس پلو وکباب چنجه و مغزگردو واشپل(خاویار ماهی سفید شمال) و زیتون و… ،مقداری میرزاقاسمی نیز بعنوان مزه برای هرکدام ازحاضرین سر میزنهار گذاشته شد.میهمان محترم به محض دیدن میرزاقاسمی،پیشنهاد داد که کباب چنجه خود را به همراه همه مخلفات ذیربط با میرزاقاسمی میزبان تعویض کند تا حظ وافری از این مائده ماکول ببرد و چنین نیز شد :-).

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا