گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

نکته تربیتی

درسهایی که براحتی میتوان از طبیعت آموخت

نکته تربیتی:

من در کنارتم،هرگز تسلیم نشو!.این پیامی ست که این ویدئوی کوتاه به انسانها می آموزد.

زندگی ما انسانها با حیوانات از جهاتی متفاوت است.اینکه ما انسانها غالبا اسیر احساساتیم و مخصوصا در بحث تعلیم وتربیت فرزندان خود، اصل تساهل و تسامح را سرلوحه رفتار خود با کودکان قرار میدهیم.کودکی تربیت میکنیم که در همه امورات زندگی فردی و اجتماعی خود وابسته به ما باشد.چنین کودکی وقتی در جایی نیاز داشته باشد که از خودش ابتکار وخلاقیت و کُنشی داشته باشد تهی و مستاصل میماند.

اما در دنیای حیوانات اینطوری نیست.اگر به شیوه تعلیم وتربیت حیوانات دقت کنیم دقیقا برعکس ما انسانها عمل میکنند.انها بچه های خود را با شکار تغذیه میکنند ضمن اینکه شکار کردن را نیز از همان اوان بچگی یادشان میدهند.با کودکان خود قدم میزنند ولی در چالشهای مسیر ،بحرانها را فقط مدیریت میکنند و تقلا و غلبه بر چالش را بر عهده خود بچه ها میگذارند.

طبیعت با کسی شوخی ندارد.اینکه کودک است و نمی فهمد و بعد یاد میگیرد و یکبار اشکال ندارد توجیهاتی ست که معمولا دست آویز انسانهاست.حیوانات اصلا به این تیپ توجیهات نه آگاهی دارند و نه اصولا به آنها وقعی میگذارند. یاد گیری و مواجهه با چالشها  وعبور از بحرانها را با مدیریت رفتاری به فرزندان خود آموخته و به موقع هم پروازشان میدهند و در دل طبیعت رهایشان میسازند و بدنبال زندگی خود میروند.

پارس گیلدا

نکته تربیتی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا