اجتماعی

همت والا

ذره را تا نبود همت عالی حافظ،طالب چشمه خورشید درخشان نشود

همت عالی:

چون در انگلستان آن روز تحصیلات زنان در رشته پزشکی ممنوع بود ناچار شد در هیبت یک مرد ظاهر و وارد دانشکده پزشکی شود.به همین خاطر همیشه اندام ظریف و زنانه اش همراه با ظاهر بدون ریش وسبیل و مهمتر از همه صدای نازکش گاهی برای او دردسرساز بود.بعداز اتمام دانشکده پزشکی بدلیل علاقه وافرش به حرفه جراحی روی آورد و بعد از فارغ التحصیلی با همت عالی به خدمت ارتش بریتانیا درآمد.اوبمدت 45 سال افسر جراح ارتش بود.

عمده شهرتش در جراحی ،سرعت عملش بود.چراکه در آن زمان که بیهوشی وجود نداشت وسرعت عمل جراح نقش مهمی در کاهش زمان جراحی ودر نتیجه کاهش درد بیمار داشت.در طول دوران طولانی مدت خدمتش به همراه ارتش بریتانیا به نقاط مختلف دنیا سفر کرد.در تمامی این مدت علاوه بر خدمت در ارتش با همت عالی به بومیان مناطق نیز خدمت رسانی میکرد.اما در این مدت هیچوقت رازش برملا نگردید مگر به هنگام فوتش در سن 76 سالگی!.
همت عالی در تاریخ
تصور بکنید کتمان یک راز بزرگ آنهم طی ۴۵ سال خدمت آنهم در ارتش ودر ماموریتهای متنوع در محیطی مردانه در اقصی نقاط دنیا!.

جیمز بری با نام اصلی “مارگارت آن بوکلی”اولین پزشک زن دنیا متولد 1799 یعنی حدودا 220 سال قبل.
امروزه وقتی نگاه طالبان وبرخی گرایشات فکری مشابه  را به مقوله تحصیل زنان و مسئولیتهای بیرون از خانه شان میشنویم و میبینیم بیاد داشته باشیم که این نگرش در توسعه یافته ترین کشورهای دنیا هم چندان بیگانه نبوده است.همین کشورهای پیشرفته توسعه یافته مدرن همین دو قرن پیش!.

یعنی ایا در جوامع امروزی هم، زنانی هم هستند که در هیبت مرد به ایفای مسئولیت میپردازند؟. تاریخ مشخص خواهد کرد!.

همت عالی ذره

ذره را تا نبود همت عالی حافظ
طالب چشمه خورشید درخشان نشود

پارس گیلدا

همت عالی….

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا