عکس و فیلم

هنر عکاسی

فن وهنر عکاسی

هنر عکاسی:

بعد از ورود رادیو و حضور صدایی غریبه ولی دلنشین در خانه های محقر مردم، اکنون دیگر این تجدد بود که مردم کم کم با آن آشنا میشدند.
تاید(اولین پودرلباسشویی که وارد کشور شده بود).خمیردندان آمریکایی کُلگیت.روغن صورت(کرم ) خیلی چیزهای دیگر.یکی هم البته آدامس وصد البته آدامس خروس نشان با طعم و بوی ایرانی.!
مگر میشود جوان ونوجوان دهه چهل با خمیر دندان کُلگیت مسواک بزند ولی برای خوشبو کردن دهانش آدامس آنهم با کلاسترینش که خروس نشان بود استفاده نکند!.
بسته ایی با پوشش آبی و عکس خروسی غبراق و سری به آسمان کشیده وپا به آواز شامل چهار قطعه آدامس .!خیلی سریع تبلیغاتش تا عمق جان مردم جویای تجدد و نوگرایی بکمک صدای رادیو تا قعر روستاها ریشه دوانید.!
یکی از روشهای تبلیغ این آدامس در آن ایام ارائه 500 عدد جلد آن به نمایندگیهای فروش وگرفتن یکدستگاه دوربین عکاسی بود!.

عکاسی من

برای من که در کلاس چهارم ابتدایی بودم وقتی دیدم یکی از آشنایان که کلاس هشتم است با جمع آوری و ارائه پوسته آدامسها، یکدستگاه دوربین گرفته است جالب و جذاب و داشتن دوربین آرزوی کودکانه والبته ماجراجویانه من بود.بلافاصله دست بکار شدم واز صبح همان روز و نیز عصرها هم همچنین در مسیر سه کیلومتری مدرسه ،پوسته های آدامس را جمع و بدقت تا کرده وظرف یک هفته تعدادشان را به رقم مورد نظر رسانیدم. تحویل دادم وروز بعد یکعدد دوربین 120 میلی متری سیاه سفید بدستم رسید .عکاسی را از همان اوان شروع کردم.اینکه چجوری عکس میگرفتم و چگونه چاپش میکردم داستان مفصلیست که وقت دیگری میطلبد ولی هر روز که گذشت لذت ثبت لحظه ها که دیگر در هیچ زمانی از عمر جهان قابل تکرار نیست در من قوت گرفت و این داستان همچنان ادامه دارد…

روزجهانی عکس

امرروز یعنی نوزدهم اوت را بصورت غیر رسمی روز جهانی عکس نامگذاری کرده اند.
میگویند عکاسی یک تکنیک هنری ست یعنی در آن هم تکنولوژی اهمیت دارد و هم خلاقیتهای هنری. برخی ها هم میگویند عکاسی بازی با نور است.یعنی عکاس هرچقدر بتواند با کادربندی ،با قرار گرفتن در زاویه مناسب و در زمان مناسب نور برخورد کرده به سوژه را به میزان بیشتر وبهتر به لنز دوربین خود برساند در معرفی بهتر سوژه و همچنین در بیان احساس خود از آن موفقتر بوده و بیننده را در نگاه و نیز در احساس خود سهیم میسازد.
قطعا مهارت، سرعت عمل،دوربین ،شرایط محیطی و خلاقیتهای فردی و خیلی چیزهای دیگر در ایفای بهتر این مهم موثرند.

هنر عکاسی

این روز را به تمامی بازی گران با نور این فن و هنر دویست ساله تبریک و تهنیت عرض میکنم
پارس گیلدا
هنر عکاسی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا