امثال و حکم

هچل هفت

مفهوم هَچَل هَفت

هچل هفت:

هچل هفت(هَچَل هَفت) در واقع همان هَزَل هَجو است که گونه ایی شعر دشنام گونه است که در قدیم نثار دشمن میشده است.هَزل هجو بمرور ودر اثر کثرت استفاده به هچل هفت تغییر کرده است.قرائت مودبانه آن همان یاوه و بیهوده است.

پارس گیلدا

در فرهنگ محاوره روزمره وگفتاری ما از این نوع ضرب المثلها فراوان است.اگر کمی به معنا و مفهوم آنها دقیق شویم متوجه بی معنی بودن اغلب ضرب المثلهایی که بمرور ایام وبدلیل کثرت استفاده تغیر شکل داده وبنوع دیگری بیان میگردند خواهیم شد.بعنوان نمونه “خواب زن کج است”که صحیح آن “خواب ظن کج است”میباشد و کاملا مفهومی و معنادار است.یا ضرب المثل “کجدار ومریض”که صحیح آن “کج دار و مریز”میباشد واشاره به کوزه شکسته ایی دارد که با آن مایعی حمل میشود وعبارت” کج دار و مریز” توصیه به احتیاط در حمل کوزه دارد که آنرا کج نگهدار تا محتوایش نریزد.

بطور کلی درست صحبت کردن و درست نوشتن محصول یک ذهنی است که درست فکر میکند وبنابراین میتواند درست زندگی کند.مخصوصا قشر تحصیل کرده ما مخصوصا در دنیای امروزی که تنوع رسانه ها سبب پخش و نشر انواع اطلاعات جهت دار برای نیل به اهداف خاص است میشود باید قدت تجزیه و تحلیل و تشخیص سره از ناسره را داشته وبدون تفکر،ذهن خود را در معرض پذیرش هرچیزی که میشنوند قرار ندهند.

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا