علمی

پارکر میهمان خورشید

ناسا اعلام کرد کاوشکر پارکر به فاصله ده میلیون کیلومتری خورشید رسیده است..

پارکر میهمان خورشید:

فضاپیمای پارکر بعد از یک سفر سه ساله و طی یکصد و چهل میلیون کیلومتر راه  اکنون وارد تاج خورشید شده است.بدین ترتیب بشر برای اولین بار موفق شده است که خورشید را از نزدیک ملاقات کند.

اکنون پارکر بفاصله ده میلیون کیلومتری خورشید رسیده است.حالا او براحتی میتواند از ذرات و میدانهای مغناطیسی خورشید نمونه برداری کرده به زمین ارسال نماید.این موفقیت یک جهش علمی بزرگ برای بشریت محسوب میشود.

فضاپیمای پارکر آرام آرام در حال نزدیک شدن به خورشید است.او در سال 2025 بفاصله 6 میلیون کیلومتری خورشید قرار خواهد گرفت.در این شرایط سرعت پارکر به 700هزار کیلومتر بر ساعت میرسد یعنی فاصله تهران تا مشهد را  کمی بیش از 4 ثانیه میپیماید.در این سال(2025) پارکر سریعترین فضاپیمای ساخت بشرخواهد بود که ده برابر بیشتر از مدار سیاره عطارد به خورشید نزدیک است.

این عکس با کاوشگر پارکر در یک گذر نزدیک از فاصله 27میلیون کیلومتری خورشید گرفته شده است.ستاره عطارد در میان طوفانی از موارد وبادهای خورشیدی بوضوح دیده میشود.

این فضاپیما توسط یک سپرحرارتی کامپوزیت به ضخامت 11 سانتی متر محافظت میشود.این سپربگونه ایی طراحی و ساخته شده  که چنانچه دمای بیرون 1377 درجه سانتی گراد باشد دمای داخل آن از 25 درجه سانتی گراد تجاوز نخواهد کرد.

فضاپیمای پارکر بنام شخص یوجین پارکر مگذاری شده است.او دانشمندی ست که 60 سال پیش طوفانهای خورشیدی مافوق صوت را توصیف و پیشبینی کرده بود.

پارس گیلدا

پارکر میهمان خورشید

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا