گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

کاسه درفک

کاسه درفک،منطقه ایی توریستی زیر قله درفک

کاسه درفک:

کاسه درفک زمینی ست تقریبا مسطح و به شکل بشقاب به مساحت دو سه هکتار.این منطقه از سمت جنوب به دامنه های قله درفک از سمت شمال به قله دیگری که بخشی از دیواره آن ریزش کرده است واز سمت غرب به منطقه حفاظت شده دهنه غار درفک محصور شده است.جاده ایی که از جنگل اربوناب به سمت کاسه درفک کشیده شده از سمت شرق وارد این منطقه میشود.

کاسه شامل چندین ساختمان و مکان نگهداری احشام و نیز چند آبگیر است که آب انها از محل بارش باران میباشد.از آب این آبگیرها جهت آبشخور دام استفاده میکنند.اهالی ساکن در کاسه که جملگی دامدار هستند آب موردنیاز مصارف عمومی خود را از طریق آب کردن برف غار درفک تامین مینمایند.همچنین کاسه درفک محل اتراق توریستها وطبیعت گردها وآفرود سواران است که این منطقه را جهت استراحت وتفریح انتخاب میکنند.

بخشی از سازه های کاسه ،جدید و بخش دیگری سنتی و با سنگ محلی بنا شده است.ارتفاع کاسه  از سطح دریا 2415 متر است.کوهنوردانی که از سمت یال شرقی یا جنوب شرقی به قله صعود میکنند موقع برگشت جهت بازدید غار درفک از سمت غرب پائین آمده و وارد کاسه شده و در نهایت از طریق جاده به سمت جنگل اربوناب رجعت مینمایند.

عکسهایی از کاسه

نمایی از کاسه.عکس از قسمت جنوب غرب قله گرفته شده است.عناصر عکس شامل ساختمانهای مسکونی کاسه،آبشخورها و سمت چپ، قله ایی که دیواره ان در جریان زلزله سال 69 فرو ریخت.نیز جاده ارتباطی جنگل اربوناب که از سمت شرق وارد کاسه میشود.
همان توضیحات عکس بالا با این یادآوری که این عکس از ارتفاع نزدیک به کاسه بعبارتی از خود کاسه گرفته شده است.
یکی از بناهای سنگی کاسه
بدون شرح

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا