گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

گدوک

گدوک،قله سرد وسخت وبرفگیر

گدوک:

گدوک قله ایی از قلل چندگانه خط الراس ماسوله همچون آسمانکوه،دوخون،لاسه سر و…

طبق تعریف مرحوم دهخدا به معنی” گردنه یا راه میان دو کوه که در زمستان برف زیادی در آن جمع میشود”.
اگرهم تعریف مرحوم دهخدا از گدوک، ارتباطی به نامگذاری این قله به این نام توسط محلی ها نداشته باشد ولی کاملا همخوانی دارد.
(لازم بذکر است گدوک همچنین نام گردنه و روستایی به همین نام واقع در جاده فیروزکوه است.)

گدوک،قله ایی با زمستانهای سرد و برفگیر و سخت و پُرباد و نفسگیر و تابستانهای گرم و طاقت فرساست.

گدوک،قله سرد وسخت وبرفگیر

مبدا صعود به این قله 2820 متری معمولا جنگل خلیل دشت یا خُله دشت ماسوله است.البته مسیرهای دیگری نیز دارد.

برنامه صعود ما به این قله در تاریخ ۲۸ آبان ۱۴۰۰ به همراه همنوردان باشگاه کوهنوردی سپهر رشت انجام شد.

ساعت حرکت شش وبیست دقیقه صبح از ماسوله .ابتدادر جوار درخت گردوی کهنسال بالادست شهر ودر ابتدای پاکوب مسیر ،بعد از صحبتهای سرپرست برنامه،چند حرکت کششی ونرمشی انجام دادیم .

سپس در محل چشمه سنگی یامیلرزان توقفی کوتاه داشتیم تا همنوردان نسبت به تامین آب آشامیدنی خود اقدام کنند .

با عبور از دالانهای مسیر به دوراهی جنگل خلیل دشت رسیدیم.بعد از گرفتن چند عکس از چشم انداز زیبای منطقه به سمت پاکوب سمت چپ تغییر مسیر دادیم. در اینجا با مشاهده قله های مطرح منطقه متوجه تلاطم هوا در بالا شدیم که خبر از وزش بادی سخت بر فراز قلل منطقه میداد.

نهایتا در ساعت ده و بیست دقیقه صبح بعد از عبور از جنگل زیبای خُله دشت و انجام یک برفکوبی سنگین در حالیکه با استقبال گرم باد بسیار سرد و سوزناکی مواجه شده بودیم به کلبه های ییلاق مزبور رسیدیم که ملاحظه کردیم درِ کلبه ها قفل وبسته بودند.

گدوک،قله سرد وسخت وبرفگیر

قدری استراحت سرپایی و نوشیدنی و خوردنی و حرکت به سمت دالان گدوک که همیشه چالش برانگیز است. مخصوصا در این فصل که تمامی مسیر میزبان یخ و برف هست.

یکی از ویژگیهای جالب صعود چند باره به قلل کوهستانها،مرور خاطرات صعودهای قبلی ست که در طی مسیر جملگی به خاطرتان می آید و از ذهنتان میگذرد.جایی که در برنامه قبلی،سگ چوپان به همنوع همراه گروهتان حمله ور شد تا او را که خطری برای حریم خود تلقی مینمود از حوزه حکمرانیش دور کند و شما با تمام وجود از این همنورد با وفا دفاع کردی!.

جایی که در صعود تابستانه قبلی از شدت گرما له له میزدی و در چند قدمی قله استراحت میکردی که ناگهان همنوردی از کوله اش هندوانه ایی در آورد و خوردی و موشک وار ادامه مسیر دادی !.

جایی که در صعود زمستانه قبلی با چنان طوفان وبورانی مواجه شدی که برغم همه تلاشت تنها توانستی تا ارتفاع 2500 متری صعود بکنی ودر نهایت بدلیل نبود زمان، تصمیم به برگشت گرفتی!.

جائیکه سنگواره ایی یافتی و بر کوله خود نهادی و به یادگار به خانه آوردی!.
و….

واینهمه سبب میگردد که خستگی و سختی و صعوبت مسیر را حس نکنی ووقتی به خود آمدی خودت را در چند قدمی قله بیابی!.

گدوک،قله سرد وسخت وبرفگیر

ولی اینبار باد سرد وبرف سنگین یخزده موجود در مسیر و نیز برودت منفی دوازده درجه هوا،توان افراد صعود کننده را به چالشی عمیق میکشید.تیمهای دیگری نیز در مسیر بودند وبرخی پس از رسیدن به دالان گدوک و بدلیل شدت باد و سرما، ناگزیر به برگشت شدند.گروه سی نفره ما باغلبه بر این چالشها و با اراده مصمم نفرات صعود کننده در ساعت سیزده و پنجاه دقیقه روی قله قرار گرفت و سرود فتح سر داد.

مسیر برگشت منتهی متفاوت تر البته با شیب بیشر ولی بُعد مسافت کمتر طی شد .

در نهایت در ساعت هفت عصر در حالیکه، دیگر از آن باد وبوران منطقه خلیل دشت و گردنه گدوک خبری نبود به ماسوله رسیدیم و سوار مینی بوسها شدیم و برگشتیم.
جای همه همنوردانی که نبودند خالی

توضیح:

بسیاری از کوهنوردان،گدوک را بعنوان یک قله قبول ندارند.به همین خاطر در منطقه گدوک سنگچینهای مختلفی وجود دارد.ارتفاع نقاطی که این سنگچینها قراردارند از 2720 الی 2822 میباشد.بنابراین به ضرس قاطع نمیتوان ارتفاع دقیقی برای این قله ذکر کرد.

تعدادی از عکسها و کلیپ این صعود

جنگل خلیل دشت،فعلا از باد خبری نیست.
همان جنگل و همان توضیحات بالا
تیم صعود کننده در جنگل خلیل دشت.عکس با دوربین گروه گرفته شد.
عکس دستجمعی با دوربین گروه
وضعیت آسمان ماسوله در عصر همان روز

در کلیپ بالا لحظه ایی طوفان آرام گرفت وتوانستم دست خود را از دو دستکش پلار و ضد باد بیرون بیاورم و این ویدئوی کوتاه را تهیه کنم.قبل از این وبعد از این در آن مکان دیگر امکان عکس گرفتن و دوربین به دست گرفتن نبود.

تَرَک مسیر.کل مسافت رفت وبرگشت 16 کیلومتر

گزارش صعود قبلی به قله گدوک را میتوانید اینجا مطالعه کنید.

پارس گیلدا

گدوک

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا