گوناگون

گل انگیزی

تشریح پدیده گل انگیزی

گل انگیزی:

عکس:5آذر1400

یکی از پدیده هایی که برای درختان باغات میوه مخصوصا در سالهای اخیر اتفاق میفتد شکوفه دهی درختان میوه است.  بطوریکه حتی گاهی میوه دهی آنها را در فصول پائیز و زمستان ممکن میسازد.بطور کلی باید گفت که درختان میوه در فصول سرد سال با دریافت آب و مواد غذایی وهمچنین نور لازم جوانه های رویشی و زایشی خود را آماده باروری و زایش برگ و جوانه و گل و میوه در بهار و تابستان مینمایند.

چنانچه در اواخر تابستان و یا حتی پائیز تغییراتی در شرایط آب وهوایی ایجاد شود ، گیاه بنوعی فریب خورده و زودتر از موعد بهار را حس کرده وشروع به تولید جوانه ومیوه میکند. البته لازم بذکر است که هیچوقت چنین میوه هایی بطور کامل رشد نخواهندکرد.چرا که شرایط زایش و پرورش میوه بطور دایم و کامل در طبیعت فراهم نیست و شرایط آب و هوایی سریع تغییر میکند.

چنین درختانی با وصفی که در موردشان شد برای سال آینده یا میوه نخواهند داد ویا اینکه از بازده محصولشان بشدت کاسته خواهد شد.

از دیگر دلایل گُل انگیزی گیاهان در پائیز وزمستان ،کوددهی بیموقع یا بیش از اندازه ویا آب دهی بیش از حد و فراتر از نیاز درختان بعد از برداشت میوه است. بطوریکه گیاه با دریافت کود وآب لازم شرایط زایش را فراهم دیده وبطور ناقص مبادرت به میوه دهی میکند.

پارس گیلدا

گل انگیزی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا