گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

آمونیت ها

آمونیت ها:

نمونه ایی از یک قطعه آمونیت که در ارتفاعات 2500 متری ماسوله (مسیر قله دوخون)یافتم

برای من کوهنوردی تنها به قصد تفریح وتمدد روح و روان وتهیه عکس و فیلم از مناطق بکر واستماع آواز هزاران وبلبلان زرین حنجره یا تماشای نقش ونگار دامنه ها و کوهپایه های شیک پوش،یا مزارع وشالیزارهای پرنقش ونگاریا باغات چای و مرکبات رنگارنگ،یا رودهای پرپیچ وخم که شتابان در پی تحویل آب زلاشان به دریا هستتد یا آبشارهای با ابُهت و قله ها وسنگها و صخره ها وووونیست.

اگرچه این اهداف هم حتما مدنظر میباشند!.

ازجاذبه های کوهستان

یکی از زیباترین جاذبه های کوهستان مشاهده فسیلها و سنگواره هائیست که انسان را به عمق زمان میبرد.!

اگر زمانبندی یک برنامه صعود بدرستی مدیریت شود. عجله و اضطراب یا تاخیر و تعللی در برنامه ایجادنشود. خودت هم تمایل به موضوع داشته باشی میتوانی در کنار همه لذایذ زایدالوصف کوهنوردی تنها با اندکی توجه به جلو در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰متر فسیلهایی پیدا کنی وآنهارا در کوله ات بگذاری و پایین بیاوری وبعد در موردش تحقیق کنی تا با ماشین زمان سفری به اعماق زمان بکنی و بفهمی گذشته ات از کجا شروع شده است..!

یکی از گونه هایی که چند نمونه مشابه از آنرا در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر گیلان و توچال(تهران)یافته ام موسوم به آمونیتها هستند.نرم تنانی با پوشش صدف که تخمین زده اند زمان پیدایششان به ۴۰۰ میلیون سال پیش برسد.!براساس همین تخمین ،آمونیتها در ۶۵ میلیون سال قبل همزمان با انقراض نسل دایناسورها منقرض گشته اند..!

همان توضیحات عکس بالا

کلمه آمونیت برگرفته از آمون از خدایان مصر باستان است.گویا آمون تاجی برسر داشته که روی آن شاخهایی پیچ در پیچ تعبیه گردیده بود.این تشابه درزهای تودرتو و مدور صدف آمونیتها با آن شاخ آمون کفایت میکرد که دیرینه شناسان چنین اسمی برای این گونه برگزینند.

براساس مطالعات دیرینه شناسان،آمونیتها به سه گروه اصلی و هر گروه به زیرگروههای متعدد دیگر تقسیم بندی میگردند.محل زندگیشان در زیر دریاها بوده است.چون خودشان وخویشاوندانشان میلیونها سال قبل منقرض گردیده اند لذا اطلاعات زیادی از زندگیشان دردست نیست.

همینقدر مسلم است که کلا ازبخش نرم بدنشان هیچ اثری در دست نیست.آنچه که از بخش سخت بدنشان یافت میشود همین سنگواره هائیست که نقش و نگار صدف بر ماسه کف دریاست!.

دلایل وجود فسیلها

سوال مهمتر این است که دلیل وجود این فسیلها در این ارتفاع چییست.؟

پاسخ این است که احتمالا این نواحی در میلیونها سال قبل در زیر آب بوده وبعدها در اثر فروکش کردن آبها و شکل گیری اقیانوسها و دریاهای جدید ،ناشی از فعل و انفعالات درونی زمین بدلیل زلزله وآتشفشان و…محتوای کف دریاها به این مناطق منتقل شده است.

سرگذشت آمونیتها مثل سرگذشت همه موجودات وهمه پدیده های طبیعت و جهان هستی بسیارپیچیده و مبهم است وآنچه که بشرتاکنون به آن دست یازیده ذره ایست از اقیاتوس بیکران مجهولات..!

پارس گیلدا

آمونیت ها

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا